Unia Europejska, przekazując środki finansowe, wymaga od beneficjentów stosowania określonych zasad w kwestii kreowania jej wizerunku. Niewywiązanie się z tych obowiązków może spowodować nawet konieczność zwrotu dotacji.
Istotnym ułatwieniem w zakresie funkcjonowania konsorcjów uczestniczących w procedurach przetargowych może stać się instytucja określana terminem cash pooling, związana z optymalizacją przepływów finansowych danej grupy kapitałowej.
21 września br. weszła w życie ustawa z dnia 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Zdaniem ekspertów, jej zapisy są jednak niezgodne z unijnymi dyrektywami i ograniczają konkurencyjność.
Rejestr ten jest niejawny. Choć każdy ma prawo do uzyskania informacji, czy dane określonej osoby są w nim zgromadzone, to jednak treść wszystkich zapisów może zostać udostępniona tylko osobie, której one bezpośrednio dotyczą.
Obowiązująca ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym określa zasady zawierania tego typu umów w sposób zbyt skomplikowany, przez co nie jest stosowana. Dlatego też powstał projekt jej nowelizacji, wprowadzający wiele istotnych zmian.
W tym roku obchodzono 50-lecie powstania Europejskiego Funduszu Społecznego. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się zasadom funkcjonowania tego najstarszego funduszu strukturalnego Unii Europejskiej.
Sposobem na zwiększanie zatrudnienia, a tym samym zmniejszanie bezrobocia, coraz częściej są dotacje dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą – przeznaczone zarówno dla bezrobotnych, jak również dla tych, którzy nie posiadają takiego statusu.
W lipcowym numerze miesięcznika omówiona została pierwsza przesłanka zmian w prawie budowlanym, a mianowicie zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych. W tym numerze czas na kolejne.
Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania obiektów, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany w prawie ochrony środowiska to główne przyczyny nowelizacji prawa budowlanego, która weszła w życie 20 czerwca br.
W krajach Unii Europejskiej istnieją trzy systemy kwalifikacji wykonawców ubiegających się o zamówienie publiczne: licencje, certyfikaty i informacje, co znacznie ułatwia zamawiającym weryfikację spełniania warunków udziału w postępowaniu.