Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Rozporządzenie ws. inwestycji...

29 Październik 2020 
Rząd pracuje nad rozporządzeniem, które określi listę inwestycji towarzyszących, która...

Projekt nowelizacji ustawy o...

29 Październik 2020 
Klub KO przygotował projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19,...

Przesunięcie terminu wejścia...

29 Październik 2020 
Związek Powiatów Polskich alarmuje, że choć nowe Prawo zamówień publicznych ma zacząć...

Nowe pzp a branża medyczna

Data publikacji: 04-09-2019 Autor: Paweł Ossowski

Zmiany proponowane w systemie zamówień publicznych będą miały niewątpliwy wpływ na funkcjonowanie zamawiających z sektora ochrony zdrowia, a także na związanych z tym sektorem wykonawców, zwłaszcza tych zajmujących się dostawą tzw. materiałów zużywalnych.

 

We wtorek, 9 lipca 2019 r., Rada Ministrów przyjęła projekt nowego prawa zamówień publicznych, nad którym prace trwały od końca 2016 r. Jest to bardzo istotna informacja dla podmiotów działających na tym wartym ponad 200 miliardów złotych rynku. Obecnie obowiązuje prawo zamówień publicznych przyjęte w 2004 r., które przez lata było wielokrotnie zmieniane i nowelizowane, skutkiem czego jest ono nieprzejrzyste i mało przyjazne zarówno dla zamawiających, jak i dla wykonawców. W debacie publicznej najczęściej porusza się tematykę zamówień publicznych w odniesieniu do budowy dróg i innych kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, trzeba jednak pamiętać, że największa liczba postępowań dotyczy szeroko rozumianego rynku dostaw materiałów zużywalnych do jednostek publicznych. Istotną częścią tego rynku jest branża ochrony zdrowia wraz z ponad 900 szpitalami, które są zobligowane do realizowania zakupów – sprzętu medycznego, innego asortymentu czy usług – w procedurach przetargowych. Jak zatem zmiany w systemie zamówień publicznych wpłyną na sektor ochrony zdrowia i branżę sprzętu medycznego?

 

Uproszczenie przepisów

Z licznych wypowiedzi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wynikało, że najważniejsze cele projektowania nowego pzp to zwiększenie udziału przedsiębiorców w rynku zamówień publicznych, uproszczenie procedur, a także zwiększenie dostępności do środków odwoławczych. Proponowane zmiany wydają się korzystne, szczególnie w odniesieniu do podmiotów działających na rynku dostaw sprzętu medycznego. Obecnie każdy szpital w Polsce organizuje osobne przetargi na dostawy różnego asortymentu medycznego. W przypadku największych szpitali mówimy nawet o dziesiątkach postępowań w skali roku. Jeżeli zaś chodzi o dostawców, to trzeba zauważyć, że im szersza oferta firmy, tym większa liczba przetargów, w których firma ta bierze udział. Firmy z branży medycznej, które w swojej ofercie posiadają szeroką gamę produktów jednorazowych, przystępują nawet do kilku tysięcy postępowań przetargowych w skali roku (!). Taka ilość powoduje, że im bardziej niejasne i skomplikowane prawo zamówień publicznych, tym więcej potencjalnych problemów może się pojawić w relacjach pomiędzy zamawiającym a dostawcą.

 

[...]

 

Paweł Ossowski
wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający ZARYS International Group

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Przetargi Publiczne

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne