Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-06-2010 | Autor: | mec. Anna Specht-Schampera |
Z rozporządzenia wynika, iż w postępowaniu do 125 tys. euro w ogłoszeniu i siwz możemy żądać tylko oświadczeń. Czy w umowie mogę zażądać od wykonawcy dokumentów, na które wcześniej przedłożył oświadczenia, np. uprawnienia budowlane, elektryczne, zaświadczenia o przynależności do okręgowej izby inżynierów budownictwa, a także już podpisane umowy z podwykonawcami, jeżeli będzie oczywiście z nich korzystał? Czy adekwatna jest sytuacja z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej potrzebnym m.in. do potwierdzenia poprawnej reprezentacji? Czy w przypadku nieprzedłożenia tych dokumentów przez wykonawcę powyższe skutkować będzie niepodpisaniem umowy ze względu na niespełnienie jej zapisów?
Należy wyraźnie odróżnić żądanie od wykonawców dokumentów i oświadczeń w celu wykazania spełniania warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 pzp i brak podstaw do wykluczenia z powodu niespełniania warunków, o których mowa w art. 24 ust. 1 pzp, od żądania od wykonawców dokumentów na etapie poprzedzającym bezpośrednio zawarcie umowy z wykonawcą, którego oferta uznana została za najkorzystniejszą.
Pzp zezwala zamawiającym, aby w siwz podali informacje o formalnościach, jakie powinny zostać dopełnione po wyborze oferty w celu zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego (np. art. 36 ust. 1 pkt 14 pzp). Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach owych formalności żądać od wykonawcy, z którym ma być zawarta umowa, przedłożenia uprawnień budowlanych, zaświadczeń o przynależności do okręgowej izby inżynierów budownictwa dotyczących osób, które będą brały udział w realizacji zamówienia, tym bardziej iż wymóg taki znajduje swoje uzasadnienie w przepisach prawa budowlanego. W razie uchylenia się wykonawcy od zakreślonych przez zamawiającego w siwz obowiązków poprzedzających zawarcie umowy, zamawiający może podjąć działania przewidziane w pzp poprzez uznanie, że wykonawca uchyla się od zawarcia umowy zgodnie z art. 94 ust. 3 pzp. Tak daleko idących wniosków nie sposób jednak wyciągnąć w odniesieniu do wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: Przetargi Publiczne
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne