Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 09-02-2021 | Autor: | Michał Zastrzeżyński, Jarosław Rokicki |
Wspólne udzielanie zamówień stanowi realizację zasady efektywności udzielania zamówień publicznych, gwarantując przestrzeganie nie tylko zasady legalizmu, ale także racjonalności i ekonomiki działania.
Niezależnie od tego, czy postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego było prowadzone na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp z 2004 r.), czy też jest prowadzone w myśl przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: nowe pzp), każdy dysponent środków publicznych zobowiązany jest do przestrzegania zapisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ufp). Zgodnie z art. 44 ust. 3 pkt 1 ufp wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnieciu założonych celów. Powszechnie zasada ta określana jest mianem efektywności wydatkowania środków publicznych. Stanowi ona fundament gospodarowania środkami publicznymi. Jednak z uwagi na brak odpowiednich regulacji w pzp z 2004 r. jej znaczenie było bagatelizowane, zarówno przez zamawiających, jak i przez organy kontrolujące. Ponadto w stosunku do części zamawiających przepisy ufp nie mają w ogóle zastosowania (np. w stosunku do niektórych zamawiających sektorowych), stąd też w procesie udzielania zamówienia publicznego prym wiodła zasada legalizmu. Zarówno osoby odpowiedzialne za procedurę udzielania zamówienia publicznego, jak i kontrolujący w swoich działaniach byli nastawieni na weryfikację zgodności realizowanych czynności z obowiązującymi przepisami prawa, natomiast efektywność wydatkowania środków publicznych w procesie zamówień publicznych często nie była w ogóle brana pod uwagę. Przepisy nowego pzp wprowadzają w tym zakresie znaczące zmiany.
Nowa zasada udzielania zamówień publicznych
Osoby zajmujące się na co dzień zamówieniami publicznymi, czy to w instytucjach zamawiających, czy po stronie wykonawców, przygotowując się do stosowania przepisów nowego pzp, skupiały się przeważnie na takich aspektach jak: wprowadzenie nowego trybu podstawowego w trzech możliwych wariantach, elektronizacja zamówień publicznych, klauzule abuzywne w umowach o zamówienie publiczne, zamówienia bagatelne (ostatecznie niewprowadzone do porządku prawnego). Znacznej części praktyków umknęła równie ważna, o ile nie ważniejsza niż wskazane powyżej, kwestia, określona w art. 17 ust. 1 nowego pzp. Zgodnie z tym przepisem zamawiający udziela zamówienia w sposób zapewniający:
Jak można przeczytać w uzasadnieniu do nowego pzp, ustawodawca zasadniczo utrzymał dotychczasowy katalog zasad udzielania zamówień publicznych, lecz wzbogacił go o zasadę efektywności ekonomicznej, która wyraża się w obowiązku udzielenia zamówienia w sposób zapewniający zarówno najlepszą jakość przedmiotu zamówienia w stosunku do środków, które zamawiający może przeznaczyć na jego realizację, jak i najlepszy stosunek nakładów do efektów, w tym efektów społecznych, środowiskowych i gospodarczych.
Wprowadzenie zasady efektywności do regulacji nowego pzp wymusza na zamawiającym zmianę dotychczasowego podejścia oraz zobowiązuje go do głębszej refleksji obejmującej nie tylko kwestie przestrzegania obowiązujących norm, ale także efektywność działań – zarówno w skali mikro, jak i makro.
Zamawiający, dostosowując swoje wewnętrzne regulacje do nowo obowiązujących przepisów, musi nie tylko zmodyfikować procedury, tak aby były zgodne z nowym pzp, ale też dokonać ich przeglądu pod względem efektywności wydatkowania środków publicznych. Działania te są szczególnie istotne w jednostkach samorządu terytorialnego, na który składa się szereg jednostek podległych, spółek miejskich. Zatem przedstawiciele urzędów gmin i miast muszą zastanowić się nad efektywnością udzielania zamówienia publicznego nie tylko w odniesieniu do ich urzędu, ale także z uwzględnieniem interesu całej gminy.
Wspólne udzielanie zamówień publicznych
Zarówno poprzednio obowiązująca ustawa, jak i nowe pzp określają możliwość wspólnego udzielania zamówień publicznych. Zgodnie z art. 38 ust. 1 nowego pzp zamawiający mogą wspólnie:
Podstawą do udzielania zamówień wspólnych jest zawarcie stosownego porozumienia przez dwóch lub więcej zamawiających. Zakres wspólnego działania obejmuje zarówno etap przygotowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i jego przeprowadzenia. Niestety ustawodawca nie rozwiał wątpliwości pojawiających się na gruncie wcześniej obowiązujących przepisów. Po pierwsze, wspomniany przepis wskazuje, że zamawiający mogą wspólnie przygotować lub przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia. Zatem czytając literalnie przepisy, można się zastanawiać, czy zamawiający mogą wspólnie i przygotować, i przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. W świetle dotychczasowej wykładni przepisów oraz literatury przedmiotu taki zakres wspólnego działania jest dopuszczalny, jednak szkoda, że nowe przepisy nie uregulowały tej kwestii wprost. Kolejna wątpliwość związana jest z możliwością wskazania spośród zamawiających wspólnych tego, który udzieli zamówienia w imieniu wszystkich zamawiających. Również opierając się na dotychczasowych doświadczeniach, należy uznać takie rozwiązanie za dopuszczalne. Wymaga ono udzielenia dodatkowych stosownych pełnomocnictw na podstawie przepisów ogólnych.
[...]
Michał Zastrzeżyński
zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, odpowiedzialny m.in. za proces udzielania zamówień publicznych
Jarosław Rokicki
adiunkt na Wydziale Administracji i Prawa WSH w Sosnowcu; naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej
Artykuł pochodzi z miesięcznika: Przetargi Publiczne
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne