Tworząc regulamin udzielania zamówień w jednostkach służby zdrowia, można stosować zasady prawa zamówień publicznych, pamiętając jednak, aby wewnętrzne przepisy nie były bardziej rygorystyczne niż sama ustawa.
O dwóch nowelizacjach prawa zamówień publicznych i najważniejszych zmianach w nich zawartych rozmawiamy z Jackiem Sadowym, prezesem Urzędu Zamówień Publicznych.
Do zakupu uzbrojenia i sprzętu wojskowego resort obrony narodowej stosuje własne, odrębne wytyczne, w związku z czym przy wyborze oferty przepisy prawa zamówień publicznych nie znajdują zastosowania.
W jakich sytuacjach zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, powołując się na przesłankę, iż realizacja zamówienia nie leży w interesie publicznym.
W każdej gminie istnieje określona grupa drobnych dostaw i usług, których wartość nie przekracza ustawowego progu 14 tys. euro. Nie oznacza to jednak, że mogą być one zamawiane bez stosowania żadnych procedur.
Zamawiający, udzielając zamówień jednostkowych, których przedmiot objęty jest umową ramową, napotyka na wiele trudności, których często nie może w sposób jednoznaczny rozwiązać.
O trudnych początkach tworzenia systemu zamówień publicznych w Polsce, pierwszych aktach prawnych, największych trudnościach i obawach oraz kolejnych nowelizacjach ustawy rozmawiamy z dr. inż. Józefem Żukiem.