Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ratowanie zabytkowych kopalni

03 Czerwiec 2020 
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono przygotowany przez Ministerstwo...

Unijna pomoc w dobie kryzysu

03 Czerwiec 2020 
Podczas debaty „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys”, która odbyła się pierwszego dnia...

Kolejne zmiany w zamówieniach...

03 Czerwiec 2020 
Rada Ministrów 20 maja przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów...

Jak przygotować się na nowe pzp w czasach epidemii?

Data publikacji: 03-06-2020 Autor: Marcin Wojciechowski
Rys. B. Brosz

Panująca epidemia koronawirusa zmusiła nas do wprowadzenia zmian zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nowe prawo zamówień publicznych oraz tak zwana tarcza antykryzysowa, w której znalazło się sporo rozwiązań skierowanych do zamawiających i wykonawców, wywołują wiele pytań i niejasności. Niestety, sytuacja nie pozwala na udział w szkoleniach stacjonarnych.

 

Działy zamówień publicznych, mimo ograniczeń, muszą funkcjonować i być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie. Dlatego też coraz częściej wybieranym źródłem informacji są szkolenia online. Ofert webinariów, seminariów internetowych czy e-learningów jest bardzo dużo.


Redakcja naszego magazynu, z uwagi na panującą sytuację, musiała przełożyć między innymi planowane na kwiecień Forum Zamówień Publicznych na Dostawy i Usługi czy czerwcowe Forum Zamówień Publicznych dla Kadry Kierowniczej. Odwołane wydarzenia nie oznaczają jednak, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na podnoszenie kwalifikacji, wręcz przeciwnie – przecież urzędy i firmy nadal działają. Co więcej, stoją przed nowymi wyzwaniami – związanymi chociażby ze zmianami wynikającymi z nowego prawa zamówień publicznych – oraz wątpliwościami dotyczącymi ogłaszania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy nie wiadomo, ile potrwa czas epidemii.


Czym się kierować, wybierając szkolenie online?


Firm organizujących webinaria i szkolenia online jest coraz więcej. Niestety, duży wybór nie zawsze idzie w parze z poziomem takich spotkań. Bywa, że prelegentami są osoby z niewielkim doświadczeniem albo wręcz wynajęci do tego aktorzy, którzy jedynie prezentują wcześniej napisaną treść.


Ważne jest, by firma szkoleniowa była akredytowana przez państwowe instytucje. Warto też wybrać taką, która ma długoletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, konferencji, warsztatów czy kursów. Firma taka koniecznie musi również dysponować odpowiednią, profesjonalną kadrą trenerów – doświadczonych praktyków i specjalistów z danej dziedziny. Dzięki temu uczestnik ma pewność, że otrzyma merytoryczną i aktualną wiedzę.


Na co zwrócić uwagę?


Szkolenia w formie wideokonferencji powinny odbywać się w czasie rzeczywistym i mieć ograniczoną liczbę osób. Dlaczego to takie istotne? Każde spotkanie online to przede wszystkim nowe pytania i inne problemy do rozwiązania. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu uczestnik może zgłosić swoją wątpliwość i od razu uzyskać na nią odpowiedź – tak jak podczas tradycyjnych, stacjonarnych szkoleń. Prowadzący nie tylko wyjaśnia sporne kwestie, ale także otrzymuje wartościową informację zwrotną, dzięki czemu wie, na co ma zwrócić uwagę w przyszłości i co jest istotne z punktu widzenia samych osób biorących udział w szkoleniu. Ograniczona liczba uczestników gwarantuje, że każdy będzie miał czas na zadawanie pytań. Ważne także, żeby szkolenia były adekwatne do bieżących problemów na rynku zamówień publicznych – powinny być wypełnione najnowszą wiedzą. Dlatego istotne jest, żeby materiał prezentowany był na żywo. Nagrane wcześniej szkolenia nie spełniają swojej roli, ponieważ uczestnik je „chomikuje” i odkłada na później. Często w ogóle do nich nie wraca, a jeśli już znajdzie na to czas, to okazuje się, że materiał jest nieaktualny ze względu na wprowadzone zmiany czy nowelizacje ustaw.

 

[...]

 

Marcin Wojciechowski
konsultant do spraw nowoczesnych
metod kształcenia

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Przetargi Publiczne

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne