Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Rozporządzenie ws. inwestycji...

29 Październik 2020 
Rząd pracuje nad rozporządzeniem, które określi listę inwestycji towarzyszących, która...

Projekt nowelizacji ustawy o...

29 Październik 2020 
Klub KO przygotował projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19,...

Przesunięcie terminu wejścia...

29 Październik 2020 
Związek Powiatów Polskich alarmuje, że choć nowe Prawo zamówień publicznych ma zacząć...

Informacje objęte tajemnicą

Data publikacji: 01-10-2020 Autor: Grzegorz Mazurek

Na czym polega obiektywny charakter wartości gospodarczej informacji, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa?

 

Wartość gospodarcza informacji nie powinna mieć charakteru jednorazowego, wyłącznie w odniesieniu do postępowania, w którym dany wykonawca bierze udział. Pod tym względem zgadzam się w pełni z wyrokiem KIO z 3 czerwca 2015 r. (KIO/1066/15), w którym wskazano: „zastosowana konfiguracja staje się najczęściej konfiguracją jednorazową i po złożeniu danej oferty zgodnie z wymaganiami – kiedy już inni wykonawcy złożą oferty na własne konfiguracje, traci ona ogólną wartość gospodarczą, gdyż mało prawdopodobne jest, by kolejny raz została zastosowana – właśnie z tego względu, że w kolejnym postępowaniu będą się różnić i wymagania, i możliwości zaoferowania nowych komponentów”.


Informacja stanowiąca wartość gospodarczą powinna mieć charakter uniwersalny, związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa w dłuższej perspektywie czasowej, a ponadto z ujawnieniem tej informacji powinna się łączyć realna możliwość poniesienia szkody przez wykonawcę. Przykładowo: zrozumiałe jest, że zasady współpracy z dostawcami szczegółowych rozwiązań technicznych oraz nazwy tych dostawców i produktów nie powinny być ujawniane. Przedsiębiorca, który wypracował określone modele współpracy oraz używa określonych urządzeń/sprzętu i asortymentu do wykonywania swoich usług lub robót budowlanych, poniesie realną stratę w wyniku udostępnienia takiej informacji konkurentom. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Inaczej będzie bowiem w przypadku usług specjalistycznych, gdzie znajomość sposobu ich wykonywania oraz partnerów i ich produktów stanowi wartość gospodarczą podlegającą ochronie, a inaczej w przypadku zwykłej dostawy komputerów lub serwerów, gdzie dane o konfiguracji sprzętowej czy o jej dostawcy nie mają już takiego znaczenia, a ponadto ich wartość ma charakter jednorazowy.

 

Adwokat, prowadzi własną kancelarię prawną; były wiceprezes Krajowej Izby Odwoławczej i arbiter z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych

 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Przetargi Publiczne

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne