Przetargi publiczne

Galeria Przetargów Publicznych

Luty 2012: Czarna lista Prezesa

Polecamy

Biblioteka Przetargi Publiczne

Biblioteka Przetargi Publiczne zawiera publikacje, które są przydatnym narzędziem w pracy każdego pracownika działu zamówień. Wydawane opracowania wyróżnia bogata zawartość merytoryczna, a także praktyczne podejście do tematu.więcej »

 
Jerzy Wysocki

Zakup trumien

Zakład komunalny, organizujący postępowanie na dostawę trumien, powinien zadbać o różnorodność oferty. Musi mieć na uwadze, że pogrążony w żałobie klient będzie kierował się własnymi kryteriami wyboru - gustem i ceną.

Początek listopada jest czasem zadumy i wspominania zmarłych. Częściej myśli się o sprawach duchowych niż materialnych. Pamiętać jednak trzeba, że skoro w sferze usług komunalnych znajdują się usługi pogrzebowe, to istnieją zamawiający, którzy świadcząc je, mają jednocześnie obowiązek stosowania w tym zakresie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.), dalej: pzp. Takim zamawiającym może być gminny zakład komunalny, któremu powierzono obowiązki związane z zarządzaniem komunalnym cmentarzem oraz świadczenie usług pogrzebowych.

Kwestia ceny

Materiał, z jakiego wykonana zostanie trumna, stanowi główny czynnik wpływający na jej ostateczną cenę, dlatego niezbędne jest, by opisując przedmiot zamówienia określić precyzyjnie, z czego trumna ma być zrobiona. Trumny metalowe powstają głównie ze stali, brązu, miedzi oraz stali nierdzewnej, trumny drewniane głównie z drewna sosnowego, dębowego, jesionowego, klonowego, wiśniowego, a także z mahoniu i orzecha. Na cenę trumny w znacznym stopniu wpływa także materiał, z jakiego wykonane zostanie jej wnętrze.

[...]

Jerzy Wysocki
Członek zarządu OSKZP, dyrektor wydziału gospodarki gminnej w jednostce samorządu terytorialnego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.