Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 04-01-2021 |
Wejście w życie nowego Prawa zamówień publicznych to prawdziwa rewolucja w sektorze zamówień. Uczestnicy przetargów muszą zmierzyć się z obszernością samego aktu (ponad 600 artykułów), nowym układem przepisów oraz całkowicie nowymi rozwiązaniami.
Mając na uwadze konsekwencje zmian – przygotowaliśmy serię praktycznych publikacji, które z pewnością rozwieją pierwsze wątpliwości, jakie pojawiły się wraz z nowym porządkiem prawnym.
„Ustawa Prawo zamówień publicznych. Komentarz”
Celem niniejszego komentarza jest praktyczna pomoc w zrozumieniu nowych regulacji poprzez wyjaśnienie przepisów ogólnych oraz interpretację ustanowionych w ustawie zasad, trybów i procedur.
Autorzy w przejrzysty i jasny sposób omawiają treść ustawy oraz wprowadzone nią elementy, takie jak innowacje, łańcuch dostaw, dokumenty zamówienia czy katalog klauzul abuzywnych. Analizują różnice pomiędzy poprzednim a nowym stanem prawnym, badając wpływ wprowadzonych zmian na dotychczasową praktykę udzielania zamówień, oraz wskazują miejsca, które mogą generować wątpliwości interpretacyjne i wprowadzać w błąd.
W książce zostały omówione zagadnienia związane z organami właściwymi w sprawach zamówień, środki ochrony prawnej, kwestie pozasądowego rozwiązywania sporów czy kar pieniężnych. Przytoczono również orzecznictwo sądowe, które pozostaje aktualne mimo zmiany przepisów (wyroki KIO, TSUE).
Szczegóły i zamówienia:
https://www.sklep.presscom.pl/karta-produktu/1063,ustawa-prawo-zamowien-publicznych-komentarz.html
„Zabezpieczanie interesów zamawiającego w umowach o zamówienia publiczne”
W nowym pzp zmodyfikowano dotychczasowe rozwiązania, wprowadzając m.in. zmiany w odniesieniu do umów o zamówienia publiczne. Dotyczą one takich kwestii jak pisemność umowy czy zasady zmiany jej zapisów.
W książce autorzy w przystępny sposób wyjaśniają, jakie przepisy znajdują zastosowanie do umów w sprawie zamówienia publicznego oraz jakie są wzajemne relacje i zależności pomiędzy różnymi aktami prawnymi. Opisują czynności, które zamawiający powinien podjąć przed podpisaniem umowy, oraz przybliżają zagadnienia związane z jej zawieraniem i konsekwencjami jej niedochowania.
Opracowanie ponadto zawiera szczegółowy opis najważniejszych zasad dotyczących sporządzania umów o zamówienia publiczne w zakresie dostaw i usług, ze szczególnym uwzględnieniem robót budowlanych.
Szczegóły i zamówienia:
„Umowy o roboty budowlane w zamówieniach publicznych”
Książka zawiera szczegółową analizę podstaw prawnych na tle konkretnych problemów pojawiąjących się przy realizacji tego typu inwestycji.
Autorzy omawiają najważniejsze zasady przygotowywania umów, prawa i obowiązki uczestników zamówienia, wzajemne zobowiązania stron czy zakres odpowiedzialności. Sporo miejsca poświęcają zagadnieniom związanym z podwykonawstwem, w szczególności kwestii ryzyka, jakie obciąża zamawiającego.
Publikacja pomoże prawidłowo oszacować wartość i przygotować kompletny opis przedmiotu zamówienia oraz wybrać tryb jego udzielenia. Porusza problematykę zmian w umowie, różnic między wynagrodzeniem ryczałtowym a kosztorysowym, kwestie odbiorów robót i kar związanych z niewykonaniem umów.
Szczegóły i zamówienia:
https://www.sklep.presscom.pl/ksiazki/1093,umowy-o-roboty-budowlane-w-zamowieniach-publicznych-.html
„Zamówienia publiczne o wartości poniżej 130 tys. zł”
Dwuczęściowa publikacja pomoże stworzyć odpowiednie procedury i uniknąć błędów podczas kontraktowania zamówień wyłączonych z obowiązku stosowania przepisów nowego pzp.
W pierwszej części autor opisuje zasady poprawnego ustalania wartości zamówień poniżej progu stosowania ustawy, w tym problematycznych zamówień na dostawy i usługi powtarzające się, ciągłe lub podlegające wznowieniu. Czytelnicy dowiedzą się również, w jaki sposób zawrzeć umowę w drodze wyboru najkorzystniejszej oferty, przeprowadzenia negocjacji lub rozstrzygnięcia przetargu.
W drugiej części opracowania autor podpowiada, jakie elementy powinny znaleźć się w wewnętrznym regulaminie udzielania zamówień, by ułatwiał ich efektywną realizację oraz zapobiegał nieprawidłowościom i naruszeniu przepisów. Wyjaśnia też, jak sformułować zapisy pozwalające na odstąpienie od ustalonych procedur w szczególnych przypadkach.
Atutem książki jest jej rozbudowana część praktyczna, na którą składają się wzory regulaminów, procedur i oświadczeń, dołączone w edytowalnej wersji na płycie CD.
Szczegóły i zamówienia:
https://www.sklep.presscom.pl/ksiazki/1097,zamowienia-publiczne-o-wartosci-ponizej-130-tys-zl.html
„Specyfikacja warunków zamówienia”
Praktyczna publikacja, która pomoże zamawiającym sporządzić dokument SWZ zgodnie z przepisami nowej ustawy, a wykonawcom przygotować jak najlepszą ofertę.
Autor szczegółowo opisuje elementy specyfikacji warunków zamówienia zarówno dla postępowań o wartości krajowej, jak i prowadzonych w procedurze unijnej. Wyjaśnia różnice między specyfikacją warunków zamówienia a opisem potrzeb i wymagań.
Kompleksowo omawia także: poszczególne kategorie obligatoryjnych i fakultatywnych postanowień SWZ oraz reguły ich interpretacji, problem udostępniania specyfikacji, procedurę wprowadzania zmian, kolejność upublicznienia informacji czy środki ochrony prawnej.
Szczegóły i zamówienia:
https://www.sklep.presscom.pl/karta-produktu/1098,specyfikacja-warunkow-zamowienia.html
„Dokumenty i dokumentowanie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego”
Publikacja zawiera szczegółowe omówienie przepisów dotyczących sporządzania oraz przechowywania dokumentów zarówno w zamówieniach poniżej,
jak i powyżej progów unijnych.
Autor kompleksowo wyjaśnia zawartość i treść protokołu oraz jego załączników, skład i zasady działania komisji przetargowej, specyfikację warunków zamówienia (SWZ), oświadczenie tymczasowe (JEDZ). W książce sporo miejsca poświęcono warunkom udziału w postępowaniu, w tym kwestiom związanym z weryfikowaniem zdolności danego wykonawcy do realizacji zamówienia oraz oświadczeniom w zakresie okoliczności powodujących konflikt interesów.
Szczegóły i zamówienia:
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne