Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Przedstawiamy przykładowe wyroki wydane w ostatnim czasie przez zespoły arbitrów.
Naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w zakresie zawiadamiania prezesa UZP, określania warunków udziału w postępowaniu oraz opisywania przedmiotu zamówienia.
Możliwość zgłoszenia interwencji ubocznej jest wyjątkiem od obowiązującej w zamówieniach publicznych zasady, iż – by skorzystać z kolejnego środka ochrony prawnej – należy wyczerpać wcześniejsze środki.
Podstawową różnicą postępowań o udzielenie zamówienia publicznego i przetargów na sprzedaż nieruchomości jest to, że w pierwszym przypadku celem jest nabycie dóbr, praw czy usług, w drugim – wyzbycie się prawa własności.
Na pytania naszych czytelników odpowiada Halina OLSZOWSKA, konsultant i trener zamówień publicznych, przewodnicząca Rady Programowej „Przetargów Publicznych”.
Wieloletni Plan Inwestycyjny w gminie tworzy się na 3 lata. Jest częścią budżetu jednostki i podlega rozliczeniu tak jak realizacja pozostałych jego elementów.
Unia Europejska przyznała Polsce blisko 60 mld euro na realizację polityki spójności w latach 2007-2013. Tym samym niemal co 5 euro z budżetu polityki spójności będzie wydane w naszym kraju.
Rozmowa z Bogdanem RYTWIŃSKIM, dyrektorem Skanska SA Oddział Budownictwa Drogowo–Mostowego we Wrocławiu.
Wprowadzenie tej instytucji ma pozwolić zmniejszyć wydatki. Może też jednak skutecznie utrudnić małym i średnim wykonawcom dostęp do rynku.
Pojęcie szkody w zamówieniach publicznych ogranicza się wyłącznie do strat majątkowych, gdyż wynika z niewykonania lub nienależytego wykonania zamówienia.
Kto jest zamawiającym sektorowym, w jakich przypadkach prawo zamówień publicznych stosowane jest na zasadach szczególnych lub w pełnym zakresie oraz kiedy mamy do czynienia z wyłączeniem stosowania przepisów.
Wybór oferty na podstawie cen jednostkowych i zawieranie umowy na ceny jednostkowe jest możliwe, lecz musi być dokonane z zachowaniem określonych reguł. Inaczej oferta najkorzystniejsza może w efekcie okazać się najdroższa.
W określonych okolicznościach może dojść do odstąpienia, zerwania lub przedterminowego rozwiązania umowy o zamówienie publiczne. Jakie są tego konsekwencje i w jakich sytuacjach jest to możliwe?
W przypadku stwierdzenia odpowiedzialności podmiotu zbiorowego sąd orzeka karę pieniężną, przepadek, zakaz lub podanie wyroku do publicznej wiadomości.
Spośród ośmiu przesłanek zawartych w prawie zamówień publicznych najczęstszym powodem odrzucenia oferty jest jej niezgodność z ustawą lub z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne