Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Obowiązek określenia prawidłowej stawki VAT dla danego towaru lub usługi spoczywa zawsze na podatniku, tj. dostawcy towaru czy usługi, czyli na wykonawcy.
Czym jest – w świetle przepisów o zamówieniach mieszanych, jakie zaczną obowiązywać wraz z wejściem w życie nowego pzp – główny przedmiot zamówienia?
Czym jest – w świetle przepisów o zamówieniach mieszanych, jakie zaczną obowiązywać wraz z wejściem w życie nowego pzp – główny przedmiot zamówienia?
Pierwszy raz w historii jednolitego systemu zamówień publicznych ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie do ustawy Prawo zamówień publicznych przepisów określających zasady pozasądowego rozwiązywania sporów.
Omawiamy pułapki, na jakie może się natknąć zamawiający przy ocenie dokumentu ubezpieczenia potwierdzającego warunek udziału w postępowaniu dotyczący zdolności ekonomicznej i finansowej.
Mnogość uczestników postępowania odwoławczego i mnogość stawianych w nim zarzutów powoduje niekiedy, że interesy stron i uczestników postępowania się przecinają, częściowo pokrywając się, a częściowo wykluczając się wzajemnie.
Nowe pzp wprowadza do systemu zamówień publicznych regulacje odnoszące się do polityki zakupowej państwa. Regulacje te postrzegać należy jako wyzwanie, które musi zostać solidarnie podjęte przez wszystkich uczestników rynku zamówień publicznych.
Choć pod względem proceduralnym co do zasady utrzymano sprawdzone już w praktyce rozwiązania, to jednak regulacje nowego pzp wprowadzają w zakresie postępowania skargowego kilka rewolucyjnych zmian.
Omawiamy zasadę postępowania, którą wprowadzono w nowym pzp – zasadę efektywności ekonomicznej i jej wpływ na przebieg postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Ostatnie omawiane w ramach naszego cyklu informacje, jakie zamawiający musi zawrzeć w SWZ, dotyczą działań zamawiającego po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty.
Choć podstawową zasadą zamówień publicznych jest jawność, to również w tym obszarze można się spotkać z informacjami o charakterze poufnym.
Prawo zamówień publicznych, które zacznie obowiązywać 1 stycznia 2021 r., w odniesieniu do zamówień sektorowych przewiduje zarówno nowe rozwiązania, jak i regulacje w pewnym stopniu zmieniające lub doprecyzowujące dotychczasowe przepisy.
Wymagając wadium, zamawiający uzależnia dopuszczenie wykonawcy do udziału w postępowaniu i zabezpiecza zawarcie umowy w sprawie wykonania zamówienia publicznego. W tym artykule omawiamy zmiany regulacji dotyczących wnoszenia wadium, jakie wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.
Na pytania naszych Czytelników przesyłane do redakcji odpowiada Agnieszka Szulakowska.
W zależności od tego, czy planowane do udzielenia zamówienie mieszane jest podzielne na części, czy też nie, oraz czy służy ono różnym rodzajom działalności, zamawiający będzie zobowiązany do stosowania innego reżimu prawnego.
Omawiamy najważniejsze zmiany, jakie przewidziano w ramach nowelizacji prawa budowlanego, kluczowe z punktu widzenia inwestora – zamawiającego.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne