Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
W gminie G. nie do końca wiedzą, jak to jest z tym dzieleniem zamówienia na części, a więc nie wiedzą, kiedy podział jest dopuszczalny, a kiedy zakazany. Z licznych pytań, jakie wpływają do redakcji, można wnosić, że – niestety – nie jest to problem tylko tej gminy.
Przygotowując postępowanie na zakup niezbędnego sprzętu do wyposażenia sali kinowej, najważniejszą kwestią jest wybór technologii oraz oszacowanie związanych z tym kosztów i możliwości zamawiającego.
Najważniejsze zasady dotyczące przygotowywania opisu przedmiotu zamówienia dla obiektów zabytkowych na przykładzie rewaloryzacji prezbiterium i malowideł ściennych w kościele klasztornym.
O „czarnej liście” nierzetelnych wykonawców i umieszczeniu na niej firmy, wobec której zapadł co prawda wyrok potwierdzający wyrządzenie szkody, jednak wydany został jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów.
Jeśli zamawiający stawia zbyt wygórowane warunki w zakresie posiadanych potencjałów, warto zdecydować się na udział w konsorcjum. Gdy jednak barierą są środki finansowe, lepiej wybrać formę podwykonawstwa.
Komu w świetle prawa należy przypisać autorstwo projektu architektonicznego i w związku z tym w jakim trybie należy przeprowadzić postępowanie na pełnienie nadzoru autorskiego.
Choć definicja postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego funkcjonuje już w systemie zamówień publicznych od kilku lat, zamawiający nadal mają wątpliwości co do dokładnego określenia jego ram czasowych.
Wszelkie wątpliwości związane z art. 24 ust. 1 pkt 1a pzp, zgłoszone jeszcze przed jego uchwaleniem, potwierdziły się w praktyce. Próby zniwelowania negatywnych skutków tej regulacji przez Krajową Izbę Odwoławczą również zakończyły się niepowodzeniem.
O wykluczaniu wykonawców, z którymi zamawiający wcześniej rozwiązał umowę i konsekwencjach prawnych takich działań rozmawiamy z mec. Anną Specht-Schamperą, wspólnikiem w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy
Komisja Europejska opracowała wspólne dla wszystkich państw członkowskich kryteria w zakresie zielonych zamówień publicznych. Przygotowała je dla 19 grup produktów. Do jednej z nich należy biurowy sprzęt komputerowy.
Stosowanie art. 94 ust. 3 prawa zamówień publicznych sprawia zamawiającym wiele trudności, a jego interpretacje są często bardzo rozbieżne. Problemu nie rozstrzyga nawet orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
Ocena, czy przedmiot zamówienia składa się z zespołu niezależnych świadczeń, czy ze świadczenia o charakterze kompleksowym, ma znaczenie z punktu widzenia przesłanki odrzucenia ofert dotyczącej błędnego obliczenia ceny.
Na pytania naszych Czytelników przesyłane do redakcji w tym numerze miesięcznika odpowiada Eliza Grabowska-Szweicer
Terminy składania wniosków i ofert w przetargu ograniczonym
Co oznacza, że czynność otwarcia ofert jest jednokrotna i że jednokrotne jest wezwanie do uzupełnienia dokumentów? Przykłady związane z tym, co jedno, pierwsze i jednokrotne można by mnożyć. Poniżej kilka z nich, a wszystkie związane z cyfrą 1.
W jaki sposób można i należy sprawdzać, czy wykonawca w czasie realizacji robót użył odpowiednich materiałów? Kto powinien taką ocenę przeprowadzić i w jaki sposób udokumentować?
W przypadku inwestycji finansowanych bądź współfinansowanych ze środków unijnych jednym z obowiązków, zawartych w podpisywanych umowach, jest odpowiednie oznakowanie miejsca realizacji zadania.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne