Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 27 ust. 1 pzp zamawiający wskazuje w siwz formę porozumiewania się z wykonawcami w toku postępowania o zamówienie publiczne (droga elektroniczna, faks lub forma pisemna). Równocześnie, dla ułatwienia przygotowania oferty przez wykonawcę, we wzorze formularza oferty przewidywane jest właściwe miejsce na wpisanie adresu siedziby wykonawcy, adresu jego poczty elektronicznej i/lub numeru faksu.
Czerwiec 2016, Sylwia Mosur-Blezel
Z art. 91 ust. 2 i 2a pzp wynika, że kryteriami oceny ofert są: cena albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia, przy czym cena może być jedynym kryterium tylko wówczas, gdy przedmiot zamówienia jest powszechnie dostępny i ma ustalone standardy jakościowe.
Maj 2016, Sylwia Mosur-Blezel
Prawie każda umowa o zamówienie publiczne zawiera zapisy dotyczące naliczania wykonawcy kar umownych. Ich katalog jest różny, jednak niemal zawsze zamawiający przewidują naliczanie kar za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy oraz za odstąpienie od umowy.
Kwiecień 2016, Sylwia Mosur-Blezel
Od momentu wejścia w życie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązuje regulacja wskazana w art. 142 ust. 5 pzp.
Marzec 2016, Sylwia Mosur-Blezel
Formułując w siwz wymogi dotyczące personelu wykonawcy, który będzie brał udział w realizacji zamówienia, zamawiający często wymagają, aby każdy członek zespołu wykonawcy posługiwał się biegle językiem polskim w mowie i piśmie.
Luty 2016, Sylwia Mosur-Blezel
Niezbędnym elementem gwarancji wadialnej jest wskazanie sumy gwarancyjnej odpowiadającej wysokości wymaganego wadium. Kwota wadium nie może być wyższa niż 3% wartości szacunkowej zamówienia, przy czym do obliczenia jej wartości nie bierze się pod uwagę wielkości przewidywanych zamówień uzupełniających.
Styczeń 2016, Sylwia Mosur-Blezel
Najczęściej wybieraną przez wykonawców formą wnoszonego wadium jest gwarancja bankowa lub gwarancja ubezpieczeniowa. Dokument taki jest umową zawartą między wykonawcą a gwarantem (instytucją wystawiającą gwarancję), na podstawie której roszczenia finansowe od gwaranta wysuwa podmiot trzeci – zamawiający, gdy ziści się określone w gwarancji zdarzenie losowe.
Grudzień 2015, Sylwia Mosur-Blezel
Powszechną praktyką wykonawców jest składanie ofert, które podpisane są nie przez osoby uprawnione do reprezentacji, wskazane we właściwym rejestrze, ale przez ustanowionego pełnomocnika. W pzp nie uregulowano zagadnień związanych z pełnomocnictwem, z wyjątkiem kwestii ustanowienia pełnomocnika w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie (art. 23 ust. 2).
Listopad 2015, Sylwia Mosur-Blezel
Podczas realizacji umów o roboty budowlane zamawiający często przedłużają termin ich wykonania. A trzeba pamiętać, że termin wykonania zamówienia jest jednym z istotnych elementów umowy i jego zmiana podlega reżimowi wynikającemu z art. 144 ust. 1 pzp. Zazwyczaj umowy w sposób ścisły regulują możliwość zmiany terminu realizacji przedmiotu zamówienia, wskazując jako jedną z możliwych przesłanek jego przedłużenia niekorzystne warunki atmosferyczne.
Październik 2015, Sylwia Mosur-Blezel
Wykonawca, który nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu, podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 pzp. Oferta takiego wykonawcy jest odrzucana i zdarza się, że zamawiający jako podstawę prawną dla czynności odrzucenia oferty wskazuje art. 89 ust. 1 pkt 5 pzp
Wrzesień 2015, Sylwia Mosur-Blezel
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne