Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Wszyscy uczestnicy postępowania o zamówienie publiczne powinni mieć równy dostęp do informacji. Dlatego nie można przeceniać skuteczności internetu w tym zakresie, tym bardziej że dokumenty tam publikowane nie są opatrzone podpisem elektronicznym.
Kwiecień 2009, Adam Majgier
Zasady ustanawiania konsorcjum i wyznaczania reprezentanta w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego – w świetle orzecznictwa i piśmiennictwa.
Kwiecień 2009, Iwona Ziarniak
Przykładowe zapisy siwz dotyczące wynagrodzenia kosztorysowego w przypadku, gdy zestawienie planowanych prac jest sporządzane przez wykonawcę na podstawie dostarczonej przez zamawiającego dokumentacji.
Kwiecień 2009, Zbigniew Leszczyński
Choć zasady uzupełniania dokumentów zostały dokładnie określone w ustawie Prawo zamówień publicznych, okazuje się jednak, że trudności sprawia określenie, jakie konkretnie dokumenty można, a jakich nie wolno uzupełniać.
Kwiecień 2009, Mariusz Partyka
Choć Komisja Europejska zakłada, że do 2015 r. połowa udzielanych zamówień publicznych ma uwzględniać aspekty środowiskowe, w Polsce kwestia ta nadal budzi szereg wątpliwości i zielone zamówienia są ciągle rzadkością.
Kwiecień 2009, Sebastian Kowalski-Paszko
„Badanie stanu przygotowania pracowników sektora samorządowego do udzielania zamówień innowacyjnych” to jedyny, jak do tej pory, raport, którego celem było sprawdzenie stanu wiedzy na temat specyfiki realizacji zielonych zamówień publicznych.
Kwiecień 2009,
W styczniowym numerze miesięcznika omówione zostały teoretyczne aspekty związane z wynagrodzeniem kosztorysowym. Obecny artykuł zawiera natomiast przykłady praktycznych zapisów, które można zastosować w siwz.
Marzec 2009, Zbigniew Leszczyński
Zainteresowanie aukcją elektroniczną wzrasta z roku na rok. Dlaczego? Ponieważ zyski osiągane dzięki zastosowaniu tego sposobu wyboru oferty najkorzystniejszej sięgają (w części postępowań) nawet 30 procent.
Marzec 2009, Magdalena Michałowska
Instytucja konsorcjum pojawiła się w systemie zamówień publicznych wraz z ustawą o zamówieniach publicznych, jednak wobec braku konkretnych uregulowań w tym zakresie wywoływała początkowo wiele kontrowersji.
Marzec 2009, Iwona Ziarniak
Znowelizowany art. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych dopuszcza stosowanie w przypadku zawartych tam usług uproszczeń proceduralnych. Zamawiający chętnie w tej sytuacji wybierają możliwość zastosowania trybu z wolnej ręki. Czy prawidłowo?
Marzec 2009, Adam Majgier
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne