Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Rozporządzenie ws. inwestycji...

29 Październik 2020 
Rząd pracuje nad rozporządzeniem, które określi listę inwestycji towarzyszących, która...

Projekt nowelizacji ustawy o...

29 Październik 2020 
Klub KO przygotował projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19,...

Przesunięcie terminu wejścia...

29 Październik 2020 
Związek Powiatów Polskich alarmuje, że choć nowe Prawo zamówień publicznych ma zacząć...

Lekką ręką

Podsumowanie

Chyba obudził się we mnie duch przodka rewolucjonisty, bo coraz częściej myślę o przejściu na stronę przeciwników systemu. Ma się rozumieć, systemu zamówień publicznych. Będąc obecna przy jego powstawaniu i rozwoju, dzisiaj przestaję go rozumieć, a przecież poświęciłam mu ostatnie 20 lat swego życia zawodowego.

Grudzień 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

Granica rażenia

Analizując znowelizowany art. 90 pzp, dowiemy się, że rażąco niską cenę zamawiający musi przeliczyć na procenty. Co ciekawe, zamawiającego musi porazić w szczególności cena niższa o 30%.

Listopad 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

Jak zabrać gminie unijne środki

Media doniosły, że NIK pozytywnie oceniła trzy instytucje za skuteczną kontrolę projektów finansowanych z regionalnych programów operacyjnych. Jak wynika z raportu NIK, kontrole były „na ogół skuteczne i zapewniały wykrywanie nieprawidłowości dotyczących niezachowania trwałości projektów”.

Październik 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

Pobożne życzenia

Podczas gdy cały kraj ekscytował się aferami podsłuchowymi i dyskutował o zaletach użytego do podsłuchu sprzętu, w mieście G. poważni biznesmeni w całkiem innym celu spotykali się z osobami zajmującymi się doradztwem w zakresie zamówień publicznych.

Wrzesień 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

To nie jest robota dla szewca

Poszło o to, że naczelnik wydziału edukacji wespół z sekretarzem miasta wygrali unijny przetarg na projekt edukacyjny. Naczelnik nadzorował pracę szkoły, która przetarg ogłosiła, a sekretarz miasta uczestniczył w pracach komisji przetargowej. Oczywiście poza tym jednym przypadkiem, kiedy stał się wykonawcą.

Sierpień 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

Bagatelka za 30 000 euro

Mniej więcej w połowie marca w wielu jednostkach zamawiających dał się zauważyć bezruch porównywalny do sezonu wakacyjnego. Niemal wstrzymano wydatkowanie środków na doraźne zakupy, szczególnie gdy ich wartość oscylowała wokół 14 000 euro.

Lipiec 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

Szarwark zamiast kary

Po tym, jak wykonawca zamówienia spóźnił się z jego realizacją, burmistrz gminy D. pisemną decyzją po prostu „darował” mu karę, polecając jednocześnie, by w zamian wykonał jedną ze wskazanych robót budowlanych.

Czerwiec 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

Czy oświadczenie o doświadczeniu jest poświadczeniem

Urszula B. była nieźle zaprawiona w wieloletnich bojach o uzyskanie zamówień publicznych. Ponieważ jej wynagrodzenie zależało m.in. od liczby wygranych przetargów, mogłaby ona obdzielić swą wiedzą na temat pzp nawet kilku zamawiających.

Maj 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

Pi razy oko

Zamówienie na pomiar nielegalnego korzystania z prądu zawierało liczne błędy proceduralne. Zamawiający nie dookreślił m.in. sposobu oceny spełniania przez wykonawcę warunków, które żywcem zacytowano z art. 22 ust. 1 pzp. Największym jednak problemem było chyba to, że sam sobie nie potrafił odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące postępowania.

Kwiecień 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej

Związany wykonawca

Emil K., przewodniczący komisji przetargowej i jednocześnie sekretarz gminy, stracił cierpliwość dopiero wtedy, gdy po raz trzeci otrzymał od wykonawcy wniosek o przedłużenie terminu związania ofertą. Zdecydował się wówczas poprosić radcę prawnego o pisemną opinię w tej sprawie.

Marzec 2014, Halina Olszowska

dostępny w wydaniu papierowym Czytaj więcej
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne