Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

PPP i dofinansowanie UE

26 Luty 2020 
Spalarnie odpadów, które mają powstać w Gdańsku i Olsztynie w formule PPP, realizowane...

Prace konserwatorskie w...

26 Luty 2020 
Muzeum Auschwitz ogłosiło przetarg w celu wyłonienia wykonawcy prac konserwatorskich...

100 obwodnic w 10 lat

26 Luty 2020 
14 lutego rozpoczęły się konsultacje publiczne dotyczące projektu programu budowy 100...

Zakup aparatury medycznej

Data publikacji: 04-06-2007 Autor: Michał Kopacz

W jaki sposób opisać specjalistyczny sprzęt medyczny? Przede wszystkim rozsądnie, podając wymagane parametry i obiektywny sposób ich oceny oraz nie ulegając dodatkowym „gadżetom”, które podwyższają cenę, a w praktyce nie znajdują zastosowania.

Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z koniecznością przeprowadzenia procedury przetargowej, chcąc nie chcąc wpadł w sidła opisu przedmiotu zamówienia. Małym problemem jest przelewanie na papier właściwości zamawianych długopisów, wody mineralnej czy papieru kserograficznego. Prawdziwym wyzwaniem staje się jednak opis wyrobu medycznego (w obecnym stanie prawnym wyrobem medycznym jest zarówno strzykawka, jak i analizator czy tomograf). Z doświadczenia wiem, że niewiele z doskonale poruszających się w zawiłościach prawnych osób pracujących w działach zamówień publicznych podejmuje tę rękawicę. Wszyscy obawiają się ogromnej liczby dokumentów, które przecież należy rzetelnie wypełnić. Dlatego w najprostszy – znany nam wszystkim sposób „kopiuj/wklej” – przechodzą przez tę dla wielu zawiłą drogę, której ostre zakręty chciałbym w niniejszym artykule choć trochę wyprostować.

Fachowy opis przedmiotu zamówienia

Potrzeba zakupu konkretnej aparatury medycznej powstaje u bezpośredniego użytkownika – lekarza lub pielęgniarki, po uprawomocnieniu się tej konieczności i nabraniu wagi przez odpowiednie podpisy. Jej realizacja (najczęściej pilna) przekazywana jest do działu zamówień publicznych, gdzie odpowiedzialny referent lub specjalista dostaje do ręki wykaz cech użytkowych wymarzonego sprzętu. Jeżeli dyrekcja szpitala zatrudnia inżynierów klinicznych, to cały trud przygotowania opisu przedmiotu zamówienia spadnie na nich, ale i tak finalnie to komisja, w skład której wspomniany powyżej specjalista wchodzi, odpowiada ze przestrzeganie art. 29 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp). Nie chcę namawiać do sprawdzania prawidłowości parametrów technicznych określonych przez osoby w tym celu zatrudnione, ale pragnę zwrócić uwagę na kilka, według mojej opinii, ważnych kwestii związanych z jednoznacznym, zrozumiałym i nieograniczającym konkurencji opisem przedmiotu zamówienia.

Ultrasonograf reagujący na głos

Bardzo rzadko zdarza się, aby jakiś konkretny wyrób medyczny był jedyny i niepowtarzalny na całym świecie albo bodaj w państwach wspólnoty gospodarczej, do której należy i Polska. Producenci podpatrują nawzajem swoje wyroby i produkują aparaturę przeznaczoną do tych samych zastosowań, wyposażoną w te same własności funkcjonalne, ale przyodzianą w różne „gadżety”, jak np. aparat ultrasonograficzny reagujący na polecenia głosowe operatora, które niezwykle rzadko są przydatne w praktyce klinicznej, ale skutecznie eliminują konkurencję z postępowań przetargowych, w szczególności kiedy brak jest kryterium jakości. W związku z tym wymagajmy określenia wyczerpujących kryteriów technicznych. Przecież każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy kryterium najniższej ceny uniemożliwiło wybór nowocześniejszego aparatu, z dłuższą gwarancją i po prostu lepszego, tylko dlatego, że był o kilka procent droższy.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne