Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

UZP o zamówieniach na...

11 Marzec 2021 
Zamówieniami publicznymi na innowacje określa się wszelkie zamówienia obejmujące zakup...

Wodny plac zabaw w Katowicach

11 Marzec 2021 
W Katowicach rozpoczyna się właśnie budowa wodnego placu zabaw na Osiedlu Tysiąclecia w...

Polska największym...

11 Marzec 2021 
Jak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, eksport autobusów elektrycznych...

Zamawiający boją się nowości

Data publikacji: 03-08-2007
Autor: fot. Huta Łabędy SA

Rozmowa z Bogusławem Lewandowskim, szefem przetargów i zamówień publicznych Huty Łabędy SA

Przetargi Publiczne: Wszystkie pozyskiwane przez was kontrakty zawierane są w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych?

 

Bogusław Lewandowski: Jesteśmy firmą, która swoje wyroby lokuje głównie w dwóch segmentach rynku, tj. górnictwie i szeroko rozumianym budownictwie. Z zamówieniami publicznymi mamy do czynienia praktycznie tylko w kluczowym dla naszej firmy sektorze górniczym. Jest to oczywiście związane z zawartym w ustawie Prawo zamówień publicznych pojęciem zamówień sektorowych, z którego wprost wynika wymóg stosowania ustawy w górnictwie.

 

Startujemy przede wszystkim w przetargach krajowych. Związane jest to ze specyfiką naszego wyrobu oraz z przyjętych rozwiązań technologicznych. Część naszych wyrobów trafia do odbiorców zagranicznych. Nie odbywa się to już jednak w ramach zamówień publicznych.

 

PP: Jak scharakteryzowałby Pan obecną sytuację na rynku zamówień publicznych, głównie w branży górniczej?

 

B.L.: Skala tego przemysłu, a co za tym idzie i wielkość potrzeb w zakresie zakupów, jest ogromna. Dotyczy to m.in. produkowanych przez naszą firmę obudów chodnikowych i akcesoriów do ich zabudowy. Wbrew obiegowej opinii górnictwo to bez wątpienia wymagający odbiorca, który ma świadomość swojej pozycji rynkowej.  Trzeba przyznać, że podpisanie każdej umowy wymaga wiele wysiłku i czasu. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że nie ma chyba dzisiaj przedsiębiorcy, który odpowiadając na pytanie dotyczące pozyskiwania kontraktów mógłby powiedzieć, że przychodzi mu to łatwo. Myślę, że bez względu na branżę, w jakiej dana firma działa, kluczowy zawsze pozostaje problem – jak zdobyć korzystny kontrakt. Wbrew temu, co często możemy przeczytać w gazetach, oceniamy, że branża górnicza ma dobre perspektywy na stabilizację i rozwój. Przemawia za tym chociażby obecna sytuacja na rynku surowców energetycznych. Oczywiście górnictwo boryka się z wieloma problemami, które są powszechnie znane, ale nie można jednak nie dostrzegać pozytywnych efektów restrukturyzacji prowadzonej przez ostatnie lata w tej branży.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne