Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Jak zamawiać odczynniki

Data publikacji: 03-08-2007 Autor: Michał Kopacz
Tagi:    siwz
Autor: fot. Ingram Publishing

W jaki sposób opisać przedmiot zamówienia i na jakie kwestie zwrócić uwagę przy przeprowadzaniu postępowania na dostawę odczynników wraz z dzierżawą analizatorów dla szpitalnego laboratorium analitycznego.

Wniniejszym artykule chciałbym przybliżyć zasady opisu przedmiotu zamówienia, który nastręcza czasem niewielkie, a czasem wielkie, ale zawsze trudności związane z zapewnieniem prawidłowej pracy analitycznego laboratorium szpitalnego. Podczas omawiania tego tematu bezwzględnie należy zwrócić uwagę na precyzyjne określenie znaczenia dwóch terminów: badanie i oznaczenie.

 

Na potrzeby niniejszego artykułu pozwolę sobie na przytoczenie opracowanej przeze mnie definicji: „Badanie to skuteczne określenie poziomu poszukiwanego czynnika występującego w badanym materiale za pomocą czynności zwanej oznaczeniem”. W tym miejscu proponuję zwrócić uwagę na fakt, że przy uwzględnieniu powtórzeń, np. wynikających z rozcieńczeń – do wykonania jednego badania czasami potrzeba więcej niż jednego oznaczenia. Z uwagi na to, podczas przygotowania postępowania na dostawę odczynników, ilość badań, które wykazywane są przez laboratorium w raportach, należy powiększyć o oznaczenia potrzebne na dodatkowe czynności, takie jak kalibracje, powtórzenia itp.

Podział na pakiety

Z doświadczenia wiem, że największym problemem dla zamawiających jest podział oznaczeń na pakiety: biochemiczny, immunologiczny, koagulologiczny czy mikrobiologiczny, ponieważ po rozeznaniu rynku aparatury medycznej można łatwo stwierdzić, że w oferowanych przez producentów analizatorach są pewne różnice w panelach badań. I choć są one niewielkie, to zawsze stanowią kość niezgody. Problem ten można rozwiązać na wiele sposobów, jednak ja zaproponuję dwa.

 

1. Pierwszym z nich jest zorganizowanie przetargu, w którym ofertę należy złożyć na wszystkie oznaczenia, czym niejako zmuszamy wykonawców do składania ofert wspólnych, zgodnie z treścią art. 23 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp). Stosując to rozwiązanie trzeba jednak mieć na uwadze, aby wyłączyć z pakietu głównego oznaczenia, które wykonywane są na specjalnych analizatorach. Dostawców tych rozwiązań jest kilku, jak np. w przypadku systemów przeznaczonych do elektroforezy białek.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne