Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Radiotelefony dla SW

22 Lipiec 2020 
Służba Więzienna (SW) planuje zakup 1241 sztuk radiotelefonów przenośnych wraz z...

Funduszowy pakiet...

22 Lipiec 2020 
Podmioty korzystające z projektów współfinansowanych ze środków unijnych, których...

Tarcza 4.0

22 Lipiec 2020 
Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych...

Dostawa serwera

Data publikacji: 05-11-2007 Autor: Iwona Ziarniak, Jarosław Sibiński
Autor: fot. Ingram Publishing

Zamawiający, zamierzając kupić serwer, musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które nie tylko zagwarantują mu skuteczne przeprowadzenie postępowania, ale i otrzymanie sprzętu, który spełnia jego oczekiwania pod względem technicznym i funkcjonalnym.

Na samym początku zamawiający powinien dokładnie określić: co ma być przedmiotem zamówienia, jakimi środkami dysponuje, jak ma opisać przedmiot zamówienia, aby był odzwierciedleniem jego obiektywnych potrzeb i aby dostawcy na równych prawach, zgodnie z zasadą uczciwej konkurencji, mogli ubiegać się o udzielenie tego zamówienia.

Rodzaje i klasy serwerów

Ze względu na zastosowanie wśród serwerów można wyróżnić 3 główne rodzaje:

 

  1. Serwer aplikacji – na którym zostanie zainstalowane wyspecjalizowane oprogramowanie aplikacyjne realizujące odpowiednią, założoną funkcjonalność użytkową.
  2. Serwer bazodanowy – na którym zostanie zainstalowana baza danych odpowiedzialna za uporządkowane przechowywanie danych i ich udostępnienie aplikacjom użytkowym. Do ważniejszych producentów serwerów bazy danych należą firmy: Oracle, IBM (DB2), Informix, Sybase i Microsoft.
  3. Serwer plików – udostępniający innym komputerom w sieci dyski i inne napędy. Taki serwer powinien być zdolny do obsłużenia wielu żądań jednocześnie i w związku z tym musi posiadać odpowiednio szybki procesor, dużą pamięć operacyjną i dyski twarde (HDD) o wymaganej pojemności.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne