Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

UZP o zamówieniach na...

11 Marzec 2021 
Zamówieniami publicznymi na innowacje określa się wszelkie zamówienia obejmujące zakup...

Wodny plac zabaw w Katowicach

11 Marzec 2021 
W Katowicach rozpoczyna się właśnie budowa wodnego placu zabaw na Osiedlu Tysiąclecia w...

Polska największym...

11 Marzec 2021 
Jak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, eksport autobusów elektrycznych...

Różne stawki VAT

Data publikacji: 03-12-2020 Autor: Sylwia Mosur-Blezel
Rys. B. Brosz

Obowiązek określenia prawidłowej stawki VAT dla danego towaru lub usługi spoczywa zawsze na podatniku, tj. dostawcy towaru czy usługi, czyli na wykonawcy.

 

To podmiot świadczący daną usługę lub dostawę powinien ustalić, czy sprzedawany przez niego towar lub wykonywana usługa mogą korzystać ze stawki obniżonej bądź też ze zwolnienia z VAT. Wysokość zastosowanej stawki VAT jest obowiązkowym elementem faktury.

 

Zasady te wynikają z przepisów podatkowych, w szczególności z ustawy o podatku od towarów i usług. Niejednokrotnie zamawiający w siwz zawierają informację dotyczącą tego, jaką stawkę VAT powinien zastosować wykonawca przy obliczeniu ceny oferty. Nie jest to jednak element obowiązkowy specyfikacji – zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 12 pzp obligatoryjnym elementem siwz jest bowiem opis sposobu obliczenia ceny oferty i w tym punkcie siwz zamawiający może – ale nie musi – wskazać wysokość stawki VAT, jaką objęty jest przedmiot zamówienia. Brak konieczności wskazania stawki VAT w siwz jest rozwiązaniem korzystnym dla zamawiającego przede wszystkim w sytuacji, gdy nie posiada on wystarczającej wiedzy w zakresie obowiązujących stawek VAT dla specjalistycznych lub niestandardowych zamówień albo gdy przedmiot zamówienia jest niejednorodny i obejmuje różne klasyfikacje PKWiU (do tych klasyfikacji odnoszą się bowiem stawki podatku). W szczególnych przypadkach może się okazać, że poszczególne elementy zamówienia będą obciążone różnymi stawkami podatku od towarów i usług.

 

[...]

 

Sylwia Mosur-Blezel

ekspert z zakresu zamówień publicznych, główny specjalista w instytucji współfinansującej projekty unijne i środowiskowe; odznaczona przez Prezydenta RP brązowym medalem za długoletnią służbę

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne