Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Kraków Business Park

01 Październik 2020 
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę przystanku Kraków Business...

Osiągnij Sukces z PPP

01 Październik 2020 
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs „Osiągnij Sukces z PPP”.

Fundusz Dróg Samorządowych

01 Październik 2020 
Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań...

Informacje objęte tajemnicą

Data publikacji: 01-10-2020 Autor: Grzegorz Mazurek

Na czym polega obiektywny charakter wartości gospodarczej informacji, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa?

 

Wartość gospodarcza informacji nie powinna mieć charakteru jednorazowego, wyłącznie w odniesieniu do postępowania, w którym dany wykonawca bierze udział. Pod tym względem zgadzam się w pełni z wyrokiem KIO z 3 czerwca 2015 r. (KIO/1066/15), w którym wskazano: „zastosowana konfiguracja staje się najczęściej konfiguracją jednorazową i po złożeniu danej oferty zgodnie z wymaganiami – kiedy już inni wykonawcy złożą oferty na własne konfiguracje, traci ona ogólną wartość gospodarczą, gdyż mało prawdopodobne jest, by kolejny raz została zastosowana – właśnie z tego względu, że w kolejnym postępowaniu będą się różnić i wymagania, i możliwości zaoferowania nowych komponentów”.


Informacja stanowiąca wartość gospodarczą powinna mieć charakter uniwersalny, związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa w dłuższej perspektywie czasowej, a ponadto z ujawnieniem tej informacji powinna się łączyć realna możliwość poniesienia szkody przez wykonawcę. Przykładowo: zrozumiałe jest, że zasady współpracy z dostawcami szczegółowych rozwiązań technicznych oraz nazwy tych dostawców i produktów nie powinny być ujawniane. Przedsiębiorca, który wypracował określone modele współpracy oraz używa określonych urządzeń/sprzętu i asortymentu do wykonywania swoich usług lub robót budowlanych, poniesie realną stratę w wyniku udostępnienia takiej informacji konkurentom. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Inaczej będzie bowiem w przypadku usług specjalistycznych, gdzie znajomość sposobu ich wykonywania oraz partnerów i ich produktów stanowi wartość gospodarczą podlegającą ochronie, a inaczej w przypadku zwykłej dostawy komputerów lub serwerów, gdzie dane o konfiguracji sprzętowej czy o jej dostawcy nie mają już takiego znaczenia, a ponadto ich wartość ma charakter jednorazowy.

 

Adwokat, prowadzi własną kancelarię prawną; były wiceprezes Krajowej Izby Odwoławczej i arbiter z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych

 

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne