Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ochrona zabytków w...

02 Wrzesień 2020 
Ponad 4 mln zł przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego na dotacje dla zabytków w...

Serwis e-budownictwo

02 Wrzesień 2020 
2 sierpnia 2020 r. ruszył serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).

Sprawozdanie z działalności...

02 Wrzesień 2020 
W sierpniu br. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła „Sprawozdanie z...

Negocjacje bez ogłoszenia

Data publikacji: 02-09-2020 Autor: Magdalena Michałowska

O czym powinien pamiętać zamawiający, prowadząc postępowanie w trybie negocjacji bez ogłoszenia na podstawie nowych przepisów?

 

Celem negocjacji jest znalezienie konsensusu. Wykonawca w trakcie prowadzonych negocjacji powinien pamiętać, że istotą rozmów jest dążenie każdej ze stron do podjęcia wspólnej decyzji w zakresie warunków przyszłej umowy o zamówienie publiczne. Ważne jest, że ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych nie reguluje ani czasu trwania, ani terminu negocjacji, a tym samym zamawiający nie jest związany konkretnym terminem, do którego ten etap postępowania musiałby się zakończyć. Możliwe jest zatem przeprowadzenie negocjacji podczas jednego spotkania, jak i prowadzenie kilku tur rozmów mających na celu wypracowanie rozwiązania. Wykonawca powinien dobrze się przygotować do negocjacji – zwłaszcza merytorycznie. Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na wykorzystanie najnowszych rozwiązań, takich jak narzędzia elektronicznego modelowania danych budowlanych, prezentacje multimedialne, konferencje online, wirtualne modele czy symulacje metodologii – w interesie wykonawcy leży wcześniejsze zapytanie dotyczące możliwości technicznych zamawiającego.


Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest prowadzenie rozmów przez zespół specjalistów, ekspertów reprezentujących wykonawcę. Istotne jest przy tym, aby osoby biorące udział w negocjacjach działały na podstawie posiadanych pełnomocnictw czy upoważnień. Jedną z najważniejszych zasad gwarantowanych w przepisach pzp jest poufność prowadzonych negocjacji: żadna ze stron nie może bez zgody drugiej strony ujawnić informacji technicznych i handlowych związanych z negocjacjami. Wykonawca powinien więc dokładnie określić zakres informacji, których dotyczyć będzie ewentualna zgoda, jeszcze przed ich ujawnieniem.

 

Magdalena Michałowska
członek Grupy Ekspertów Zainteresowanych Stron ds. Zamówień Publicznych przy KE; ekspert ds. elektronizacji zamówień; doradca i wykładowca

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne