Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Pytanie – odpowiedź

Data publikacji: 03-04-2008 Autor: mec. Anna Specht-Schampera
Tagi:    kosztorys   oświadczenie   siwz
Autor: Fot. Archiwum PP

Na pytania czytelników odpowiada mec. Anna SPECHT-SCHAMPERA, radca prawny, wspólnik Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k. we Wrocławiu i Warszawie, zajmującej się problematyką zamówień publicznych.


Usługa o ustalonym standardzie jakościowym

Jak należy rozumieć pojęcie „dostawa lub usługa o ustalonych standardach jakościowych”? Czy zorganizowanie wycieczki krajowej lub zagranicznej dla pracowników (wykonawcami będą biura podróży) jest usługą o ustalonym standardzie jakościowym?

 

Art. 70 Pzp pozwala zamawiającemu zastosować tryb zapytania o cenę, jeżeli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych. Nie wystarczy zatem dokonać oceny danej usługi, w tym przypadku usługi turystycznej, wyłącznie w ujęciu „ustalonych standardów jakościowych”. Ustawodawca bowiem wprowadza dodatkowe kryterium, a mianowicie powszechną dostępność usługi. W doktrynie wykształcił się pogląd, że dopuszczalność zastosowania zapytania o cenę ograniczona została tylko do drobnych, najprostszych zamówień, tzw. obrotu zaopatrzeniowego, obejmujących bieżące zakupy towarów i świadczenie usług powszechnie oferowanych, w ustalonym standardzie jakościowym. Ustalone standardy jakościowe, zdaniem doktryny, wskazują na powtarzalny i typowy charakter rzeczy będących przedmiotem dostaw i świadczeń będących przedmiotem usług, gdzie jedyną cechą różnicującą owe dostawy i usługi jest cena. Konsekwentnie właśnie wyłącznie na cenie zamawiający może oprzeć swój wybór. Na tym tle usług opisanych w pytaniu nie można zakwalifikować do usług objętych dyspozycją art. 70 Pzp.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne