Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Velostrada na Górnym Śląsku

01 Kwiecień 2020 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przygotowuje budowę bezkolizyjnej trasy...

Jawne otwarcie ofert a...

01 Kwiecień 2020 
W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego u zamawiających pojawiają się pytania...

Jak wprowadzać zmiany do umów...

01 Kwiecień 2020 
W trakcie prac nad nowym pzp wykonawcy wskazywali, że większa elastyczność w zakresie...

Gdzie i w jaki sposób uzyskać e-podpis

Data publikacji: 03-04-2008 Autor: Sylwia Lewandowska-Klauza
Tagi:    windows

Bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu wydają trzy centra w kraju, mające swoje punkty we wszystkich większych miastach. Tylko taki podpis zapewnia pełną ochronę i poufność zawartych w nim danych.

Od 1 maja 2008 r. instytucje publiczne muszą umożliwić przedsiębiorcom i osobom prywatnym przesyłanie wniosków i dokumentów drogą elektroniczną. Zasady te miały zacząć obowiązywać już dwa lata temu, jednak z uwagi na zbyt mały stopień zaawansowania prac nad informatyzacją administracji publicznej termin został przesunięty. Tak więc już od następnego miesiąca wszystkie instytucje publiczne muszą posiadać skrzynki podawcze, umożliwiające obsługę dokumentów dostarczanych drogą elektroniczną. Tak wygląda sytuacja od strony urzędów. Od 21 lipca natomiast każdy przedsiębiorca, zatrudniający powyżej 5 osób, będzie musiał przesyłać do ZUS deklaracje tylko przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu elektronicznego. Ci, którzy mają bezpieczny podpis, mogą przesyłać dane drogą elektroniczną już teraz. Od lipca będzie to obowiązkowe.

Kwalifikowany certyfikat

Bezpieczny podpis elektroniczny musi być weryfikowany przez specjalny certyfikat, które wydają tzw. jednostki świadczące usługi certyfikacyjne: Sigillum, Certum i Krajowa Izba Rozliczeniowa. Wystarczy wejść na ich strony internetowe i znaleźć w swoim mieście punkt, w którym można uzyskać bezpieczny e-podpis wraz z certyfikatem. W każdym centrum otrzymuje się pełny zestaw do podpisu elektronicznego, a więc kartę z zaszyfrowanymi danymi firmy czy osoby prywatnej oraz danymi dotyczącymi certyfikatu i jego ważności, czytnik kart kryptograficznych oraz oprogramowanie. Gdy już wybierzemy centrum, do którego chcemy się zgłosić, najpierw najlepiej tam zadzwonić, aby dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda procedura uzyskiwania podpisu i jakie dokumenty są w związku z tym wymagane. W większości ogólne zasady są takie same, ponieważ wynikają z ustawy o podpisie elektronicznym, jednak mogą pojawić się pewne różnice dotyczące takich kwestii, jak choćby zasady odbioru certyfikatu czy czas oczekiwania.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne