Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Oferta najkorzystniejsza ekonomicznie

Data publikacji: 05-05-2008 Autor: Zbigniew Raczkiewicz
Autor: Bartłomiej Brosz

Francuski rynek zamówień publicznych, obok angielskiego i niemieckiego, zaliczany jest do największych w Europie zarówno pod względem ilości przeprowadzanych postępowań, jak i wartości udzielonych zamówień.

Wejście na nowy, zagraniczny rynek jest z pewnością wyzwaniem dla podmiotów ubiegających się o zamówienia publiczne. Zanim taka decyzja zostanie jednak podjęta, wykonawcy starają się zawsze pozyskać informacje dotyczące zasad jego funkcjonowania i znaleźć odpowiedzi na szereg pytań. Poniżej znajduje się 12 pytań, które należy zadać oraz tyle samo odpowiedzi, z którymi trzeba się zapoznać, zanim rozpocznie się poszukiwanie „przetargu życia” na francuskim rynku.

 

1. Jaka jest struktura francuskiego rynku zamówień publicznych?

Za względu na stopień centralizacji krajowe systemy zamówień publicznych w państwach członkowskich Wspólnot Europejskich możemy podzielić na: scentralizowane – np. irlandzki i hiszpański, zdecentralizowane – np. niderlandzki i duński, wysoce zdecentralizowane – np. niemiecki, mieszane – np. francuski, włoski – będący systemem sui generis. Zauważmy, iż kwestia centralizacji bądź decentralizacji zamówień publicznych nie jest poruszana w dyrektywach. Komisja Europejska pozostawiła tę kwestię do indywidualnego rozstrzygnięcia przez państwa członkowskie, co pozostaje w zgodzie z zasadą subsydiarności zawartą w art. 6 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne