Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

UZP o zamówieniach na...

11 Marzec 2021 
Zamówieniami publicznymi na innowacje określa się wszelkie zamówienia obejmujące zakup...

Wodny plac zabaw w Katowicach

11 Marzec 2021 
W Katowicach rozpoczyna się właśnie budowa wodnego placu zabaw na Osiedlu Tysiąclecia w...

Polska największym...

11 Marzec 2021 
Jak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, eksport autobusów elektrycznych...

Oferta najkorzystniejsza ekonomicznie

Data publikacji: 05-05-2008 Autor: Zbigniew Raczkiewicz
Autor: Bartłomiej Brosz

Francuski rynek zamówień publicznych, obok angielskiego i niemieckiego, zaliczany jest do największych w Europie zarówno pod względem ilości przeprowadzanych postępowań, jak i wartości udzielonych zamówień.

Wejście na nowy, zagraniczny rynek jest z pewnością wyzwaniem dla podmiotów ubiegających się o zamówienia publiczne. Zanim taka decyzja zostanie jednak podjęta, wykonawcy starają się zawsze pozyskać informacje dotyczące zasad jego funkcjonowania i znaleźć odpowiedzi na szereg pytań. Poniżej znajduje się 12 pytań, które należy zadać oraz tyle samo odpowiedzi, z którymi trzeba się zapoznać, zanim rozpocznie się poszukiwanie „przetargu życia” na francuskim rynku.

 

1. Jaka jest struktura francuskiego rynku zamówień publicznych?

Za względu na stopień centralizacji krajowe systemy zamówień publicznych w państwach członkowskich Wspólnot Europejskich możemy podzielić na: scentralizowane – np. irlandzki i hiszpański, zdecentralizowane – np. niderlandzki i duński, wysoce zdecentralizowane – np. niemiecki, mieszane – np. francuski, włoski – będący systemem sui generis. Zauważmy, iż kwestia centralizacji bądź decentralizacji zamówień publicznych nie jest poruszana w dyrektywach. Komisja Europejska pozostawiła tę kwestię do indywidualnego rozstrzygnięcia przez państwa członkowskie, co pozostaje w zgodzie z zasadą subsydiarności zawartą w art. 6 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne