Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Światowe standardy

Data publikacji: 02-06-2008 Autor: Ewa Wiktorowska
Tagi:    zamówienia publiczne   fidic
Autor: www.zlotetarasy.pl

Warunki kontraktowe FIDIC jako instrument wspomagający zamówienia publiczne były tematem konferencji, którą zorganizowano w sejmie pod patronatem jego marszałka. Organizatorami byli: Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Zamówień Publicznych.

Głównymi gośćmi byli: Cezary Grabarczyk – minister infrastruktury, Jacek Sadowy – prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz Krzysztof Woźnicki i Zbigniew Boczek – prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia organizacji FIDIC, jej założeń i celów oraz polskiego oddziału – SIDIR.

Propagowanie wzorców

FIDIC (Federation Internationale des Ingenieurs- Conseils) to Międzynarodowa Federacja Inżynierów Konsultantów, założona w 1913 r. Obecnie należy do niej prawie 70 narodowych stowarzyszeń doradztwa inżynierskiego. Sekretariat federacji znajduje się w Szwajcarii, w Lozannie.  Jej celem jest propagowanie skutecznych i przejrzystych zasad przygotowywania oraz prowadzenia inwestycji budowlanych, a także opracowywanie i upowszechnienie uniwersalnych wzorców procedur inwestycyjnych w robotach budowlanych. Polską organizacją członkowską FIDIC jest SIDIR – Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców. Stowarzyszenie postawiło sobie za cel rozpowszechnianie na terenie Polski zasad organizacji procesów inwestycyjnych proponowanych przez FIDIC, Bank Światowy, a także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Członkowie SIDIR brali także udział w dostosowaniu wzorów zagranicznych do wymagań polskiego prawa budowlanego i prawa zamówień publicznych. Zawodowo członkowie SIDIR udzielają konsultacji i na zlecenie prowadzą proces budowlany według zasad FIDIC. W ramach swojej działalności SIDIR przetłumaczył na język polski i wydał wzory umów i procedur FIDIC, procedur Banku Światowego oraz EBOR.

Publikacje FIDIC

Stosowanie warunków kontraktowych FIDIC w ramach wydatkowania środków unijnych na lata 2004-2006 wymagane było przez instytucje dysponujące środkami unijnymi jako warunek kwalifikowalności wydatków. Przykładowo, w oparciu o te warunki realizowane były umowy dofinansowywane z Funduszu Spójności w obszarze ochrony środowiska, dla których jednostką pośredniczącą był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunki kontraktowe FIDIC to wzory umów zalecanych do prowadzenia i zarządzania budową. Na polskim rynku obecne są następujące opracowania, każde dotyczące innego sposobu organizacji procesu inwestycyjnego:

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne