Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

UZP o zamówieniach na...

11 Marzec 2021 
Zamówieniami publicznymi na innowacje określa się wszelkie zamówienia obejmujące zakup...

Wodny plac zabaw w Katowicach

11 Marzec 2021 
W Katowicach rozpoczyna się właśnie budowa wodnego placu zabaw na Osiedlu Tysiąclecia w...

Polska największym...

11 Marzec 2021 
Jak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, eksport autobusów elektrycznych...

Światowe standardy

Data publikacji: 02-06-2008 Autor: Ewa Wiktorowska
Tagi:    fidic   zamówienia publiczne
Autor: www.zlotetarasy.pl

Warunki kontraktowe FIDIC jako instrument wspomagający zamówienia publiczne były tematem konferencji, którą zorganizowano w sejmie pod patronatem jego marszałka. Organizatorami byli: Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Zamówień Publicznych.

Głównymi gośćmi byli: Cezary Grabarczyk – minister infrastruktury, Jacek Sadowy – prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz Krzysztof Woźnicki i Zbigniew Boczek – prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia organizacji FIDIC, jej założeń i celów oraz polskiego oddziału – SIDIR.

Propagowanie wzorców

FIDIC (Federation Internationale des Ingenieurs- Conseils) to Międzynarodowa Federacja Inżynierów Konsultantów, założona w 1913 r. Obecnie należy do niej prawie 70 narodowych stowarzyszeń doradztwa inżynierskiego. Sekretariat federacji znajduje się w Szwajcarii, w Lozannie.  Jej celem jest propagowanie skutecznych i przejrzystych zasad przygotowywania oraz prowadzenia inwestycji budowlanych, a także opracowywanie i upowszechnienie uniwersalnych wzorców procedur inwestycyjnych w robotach budowlanych. Polską organizacją członkowską FIDIC jest SIDIR – Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców. Stowarzyszenie postawiło sobie za cel rozpowszechnianie na terenie Polski zasad organizacji procesów inwestycyjnych proponowanych przez FIDIC, Bank Światowy, a także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Członkowie SIDIR brali także udział w dostosowaniu wzorów zagranicznych do wymagań polskiego prawa budowlanego i prawa zamówień publicznych. Zawodowo członkowie SIDIR udzielają konsultacji i na zlecenie prowadzą proces budowlany według zasad FIDIC. W ramach swojej działalności SIDIR przetłumaczył na język polski i wydał wzory umów i procedur FIDIC, procedur Banku Światowego oraz EBOR.

Publikacje FIDIC

Stosowanie warunków kontraktowych FIDIC w ramach wydatkowania środków unijnych na lata 2004-2006 wymagane było przez instytucje dysponujące środkami unijnymi jako warunek kwalifikowalności wydatków. Przykładowo, w oparciu o te warunki realizowane były umowy dofinansowywane z Funduszu Spójności w obszarze ochrony środowiska, dla których jednostką pośredniczącą był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunki kontraktowe FIDIC to wzory umów zalecanych do prowadzenia i zarządzania budową. Na polskim rynku obecne są następujące opracowania, każde dotyczące innego sposobu organizacji procesu inwestycyjnego:

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne