Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-10-2008 | Autor: | Danuta Jaskulska |
Przepisy dotyczące wnoszenia i rozstrzygania odwołań uległy w wyniku ostatniej nowelizacji istotnej zmianie. Podstawą regulacji było zagwarantowanie wykonawcom możliwości efektywnego zaskarżania działań dokonywanych przez zamawiającego, godzących w ich podstawowe prawa. Argumentowano, iż brak możliwości wnoszenia odwołań w zamówieniach do 133 lub 206 tys. euro sprzyja powstawaniu sytuacji patologicznych, a w szczególności ogranicza prawa małych i średnich przedsiębiorstw.
Po nowelizacji wnoszenie odwołań od rozstrzygnięcia protestu możliwe będzie w czterech przypadkach, również w postępowaniach o wartości mniejszej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp). Należy jednak podkreślić, że dla robót budowlanych jest to istotna zmiana, ponieważ odwołanie od każdej czynności zamawiającego będzie mógł wnieść wykonawca dopiero od wartości równej lub wyższej 5.150 tys. euro, a nie – jak było dotychczas – już od 133 lub 206 tys. euro. W zamówieniach na roboty budowlane do progu 5.150 tys. euro wykonawca będzie mógł złożyć odwołanie od rozstrzygnięcia protestu godzącego bezpośrednio w jego interes prawny, bez możliwości złożenia odwołania np. na zaniechanie przez zamawiającego odrzucenia oferty konkurencji, która została uznana za najkorzystniejszą. Po nowelizacji, w zamówieniach poniżej progów unijnych, odwołanie przysługuje wyłącznie od rozstrzygnięcia protestu dotyczącego:
1) wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki i zapytania o cenę,
2) opisu sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu,
3) wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia,
4) odrzucenia oferty.
Jeżeli w postępowaniu o wartości zamówienia mniejszej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp odwołanie będzie dotyczyć innych czynności niż wskazane powyżej, Krajowa Izba Odwoławcza odrzuci odwołanie na podstawie art. 187 ust. 4 pkt 8 Pzp, którego treść została dodana w wyniku nowelizacji. Rozpatrzmy każdy z tych 4 przypadków oddzielnie.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne