Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

PPP i dofinansowanie UE

26 Luty 2020 
Spalarnie odpadów, które mają powstać w Gdańsku i Olsztynie w formule PPP, realizowane...

Prace konserwatorskie w...

26 Luty 2020 
Muzeum Auschwitz ogłosiło przetarg w celu wyłonienia wykonawcy prac konserwatorskich...

100 obwodnic w 10 lat

26 Luty 2020 
14 lutego rozpoczęły się konsultacje publiczne dotyczące projektu programu budowy 100...

Policyjna strzelnica o europejskim standardzie

Data publikacji: 02-10-2008 Autor: Józef Kunicki
Autor: fot. CSP LEGIONOWO
Autor: fot. CSP LEGIONOWO

Zaprojektowanie nowoczesnego kompleksu strzelnic wraz z zapleczem szkoleniowym na terenie Katowic to jeden z etapów programu wyposażenia policji. Kolejnym etapem będzie pozyskanie środków finansowych na wykonanie tego przedsięwzięcia.

Zuwagi na rozmiar i koszt tego przedsięwzięcia zadanie rozłożone zostało w czasie na kilka lat, z perspektywą oddania strzelnicy do użytkowania w 2011 r. Budowa takiego obiektu będzie spełnieniem wieloletnich oczekiwań policjantów garnizonu śląskiego na poprawę warunków bezpieczeństwa szkolenia z tak ważnej dziedziny z punktu widzenia ich codziennej służby, jaką jest sprawne i bezpieczne posługiwanie się tym szczególnym środkiem przymusu bezpośredniego. Oddanie do użytku tego obiektu pozwoli także na dostosowanie poziomu jakości szkolenia strzeleckiego do standardów europejskich, bowiem projektowany do oddania obiekt będzie jednym z nielicznych tego typu w Europie.

Docelowe potrzeby

Funkcjonująca obecnie strzelnica policyjna usytuowana na terenie Szkoły Policji w Katowicach jest jedyną strzelnicą policyjną w województwie śląskim, która zabezpiecza potrzeby szkoły, tj. około 600 słuchaczy i około 150 policjantów kadry oraz potrzeby około 3500 policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także części jednostek jej podległych. Śląski garnizon policyjny nie posiada w trwałym zarządzie działek, które mogłyby stanowić odpowiednią lokalizację strzelnicy policyjnej w okolicy miasta.  Usytuowanie kompleksu strzelnic na bazie dotychczasowej strzelnicy Szkoły Policji w Katowicach nie wymaga ustanowienia stref ochronnych na zewnątrz obiektu. Teren jednostki obejmuje bowiem przeszło 24 hektary powierzchni, natomiast zespół strzelnic zajmował będzie tylko pewien fragment wewnątrz tego obszaru. Obiekt ten już istnieje i nie ma potrzeby pozyskiwać nowej lokalizacji, gruntu, uzyskiwać stosownych decyzji i pozwoleń. Ponadto usytuowanie strzelnicy policyjnej na obrzeżach Katowic (dzielnica Piotrowice, granicząca z Tychami i Mikołowem), przy dogodnych szlakach komunikacyjnych z centrum aglomeracji umożliwia sprawny dojazd policjantów z całego garnizonu. Docelowe potrzeby Szkoły Policji w Katowicach w zakresie realizacji zajęć programowych wyszkolenia strzeleckiego to 1400 szkolonych jednocześnie słuchaczy oraz 180 policjantów kadry szkoły, natomiast garnizonu śląskiego – to ok. 8500 policjantów podlegających takiemu szkoleniu w roku oraz ponad 2500 osób poddawanych egzaminom na zdobycie licencji pracownika ochrony osób i mienia. Łącznie z obiektów strzelnicy korzystać będzie około 12600 osób rocznie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne