Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 20-02-2017 | Autor: | Iwona Ziarniak |
Zamawiający nie ma obowiązku publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego o planowanych w terminie następnych 12 miesięcy zamówieniach lub umowach ramowych, których wartość jest równa kwotom określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 pzp lub je przekracza. Jeśli zamawiający decyduje się na taką publikację, to po zatwierdzeniu albo uchwaleniu planu finansowego zgodnie z obowiązującymi go przepisami, statutem lub umową, a w przypadku zamawiającego, który nie sporządza planu finansowego – raz w roku, przekazuje ogłoszenie Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieszcza je na stronie internetowej w miejscu wyodrębnionym dla zamówień, zwanym „profilem nabywcy”. Dzięki takim ogłoszeniom wykonawca może lepiej przygotować się do działań podejmowanych u danego zamawiającego.
W trybach przetargu nieograniczonego, ograniczonego, dialogu konkurencyjnego, negocjacji z ogłoszeniem, licytacji elektronicznej lub partnerstwa innowacyjnego postępowanie wszczynane jest w drodze publicznego ogłoszenia o zamówieniu. W pzp zróżnicowano sposób publikacji takiego ogłoszenia w zależności od wartości zamówienia. Wartości kwotowe (tzw. progi unijne), od których uzależniony jest obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 2263). Obecnie obowiązujące wartości – w zależności od rodzaju zamówienia i kategorii zamawiającego – zaprezentowano w tabeli 1.
Zamawiający przygotowuje ogłoszenia zgodnie ze wzorami standardowych formularzy i zamieszcza je we wskazanym przez ustawodawcę publikatorze (zob. tabela 2).
Należy pamiętać, że zamawiający może zamieścić w BZP lub Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie, którego zamieszczenie w danym publikatorze ze względu na wartość zamówienia albo konkursu nie jest obowiązkowe.
Jak wynika z art. 11 ust. 2 pzp, po opublikowaniu ogłoszenia o zamówieniu zamawiający może bezpośrednio poinformować o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą dostawy, usługi lub roboty budowlane będące przedmiotem zamówienia.
Z wyszukiwarki wszczętych już postępowań można korzystać samodzielnie i wyszukiwać ogłoszenia według przyjętych kryteriów, takich jak np.: numer ogłoszenia, rodzaj zamówienia, tryb, data publikacji lub złożenia wniosku lub oferty.
[...]
Iwona Ziarniak
praktyk z wieloletnim doświadczeniem, doradca i wykładowca
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne