Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Pakiet wolnościowy

27 Listopad 2019 
Prawo budowlane ma się stać proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe – taki cel...

Realizacja programów unijnych

27 Listopad 2019 
Portal Funduszy Europejskich opublikował dane dotyczące postępów w realizacji programów...

Zmiana ustawy o zasadach...

27 Listopad 2019 
6 listopada 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach...

Obiekt pod szczególnym nadzorem

Data publikacji: 02-12-2008 Autor: Józef Kunicki
Tagi:    siwz   przetarg nieograniczony   fidic
Autor: Agnieszka Matysek

O niełatwym i chwilami karkołomnym przedsięwzięciu polegającym na modernizacji i przekształceniu na akademik dla przyszłych funkcjonariuszy policji budynku mieszkalnego znajdującego się – co ciekawe – na terenie jednostki szkoleniowej.

Szkoła Policji w Katowicach – bo o niej mowa w niniejszym materiale – utworzona została na mocy zarządzenia z dnia 6 stycznia 1999 r. ówczesnego Komendanta Głównego Policji, natomiast swoją podstawową działalność, tj. kształcenie kadr policyjnych rozpoczęła 1 lutego tego samego roku. 1 stycznia 2000 r. uzyskała pełną samodzielność, także w zakresie dysponowania środkami finansowymi. Wówczas to kierownictwo jednostki stanęło przed problemem stworzenia od podstaw tzw. obsługi logistycznej na potrzeby prowadzonej działalności dydaktycznej. Konieczność utworzenia takiej jednostki szkoleniowej podyktowana była faktem, że na południu Polski nie funkcjonował do tej pory żaden ośrodek, który zajmowałby się profesjonalnym szkoleniem policjantów na różnych szczeblach i poziomach ich ścieżki zawodowej. Pozostałe cztery tego typu jednostki zlokalizowane są w środkowej i północnej Polsce (Szczytno, Legionowo, Słupsk i Piła). Stąd też wynikały określone trudności organizacyjne, a także ekonomiczne przy kierowaniu policjantów na szkolenia do ośrodków szkolenia usytuowanych w tak znacznych odległościach od miejsca pełnienia służby.

 

Opisywana jednostka szkoleniowa od chwili jej powołania do dziś znajduje się – można powiedzieć – w stanie ciągłego remontu i modernizacji zajmowanych obiektów. Objęty w administrowanie i użytkowanie teren wraz o obiektami budowlanymi, wzniesionymi na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia do czasu przejęcia ich od Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zasadniczo nie były modernizowane. O tym, że kwestia pozyskania dodatkowych 200 miejsc kwaterunkowych dla słuchaczy Szkoły Policji w Katowicach nie była łatwa, postaram się przedstawić w poniższym materiale, który wydał mi się na tyle ciekawy, że chciałbym podzielić się swoimi uwagami, bowiem w znacznej części dotyczy także procedur poprzedzających wszczęcie dwóch kolejnych przetargów w tej sprawie. Kwestie te były na tyle istotne, że bez ich pomyślnego zakończenia nie można było skutecznie doprowadzić ww. projektu do szczęśliwego finału.

Akademik zamiast mieszkań

W istocie najważniejszy problem sprowadzał się do zmiany przeznaczenia jednego z budynków znajdujących się w obszarze działania jednostki szkoleniowej – z budynku mieszkalnego na akademik szkolny, mający służyć do całodobowego zakwaterowania uczestników szkoleń.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne