Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Powiązane artykuły

Pakiet wolnościowy

27 Listopad 2019 
Prawo budowlane ma się stać proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe – taki cel...

Realizacja programów unijnych

27 Listopad 2019 
Portal Funduszy Europejskich opublikował dane dotyczące postępów w realizacji programów...

Zmiana ustawy o zasadach...

27 Listopad 2019 
6 listopada 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach...

Znaleźć kanara

Data publikacji: 05-01-2009 Autor: Halina Olszowska
Tagi:    olszowska   kontrola   kryteria oceny ofert   fidic

Zgodnie z zapisami specyfikacji firma windykacyjna miała łapać gapowiczów i ściągać mandaty. Zamawiający nic do tego nie musiał dokładać, ale i też nic na tym nie zyskiwał. Na czym więc polegał jego interes i czy w ogóle było to zamówienie publiczne?

Jarek K. jako długoletni student politechniki, przebywający czasowo na urlopie dziekańskim, był niczym bohater piosenki „miał dwie lewe ręce, nie miał pieniędzy ani ochoty wziąć się do roboty”.

Z zaczął tedy studiować ogłoszenia i – jak pokazują w filmach – zakreślać czerwonym flamastrem co ciekawsze oferty. Jednak ilekroć się dodzwonił pod wskazany w ogłoszeniu numer, zbywano go informacją o jego nieaktualności albo obiecywano wkrótce zadzwonić.

 

Któregoś dnia szczęście się do niego uśmiechnęło, bo na jednej z imprez nowo poznany kolega obiecał mu robotę w firmie windykacyjnej.

 

Jarkowi stanęły przed oczami wszystkie filmy akcji, jakie z nudów na dziekance oglądał. Widział więc siebie wpadającego do domu dłużnika, kopem wywalającego drzwi, obiecującego betonowanie stóp w miednicy, jeśli dłużnik nie odda kasy komu trzeba.

 

Kiedy stawił się w miejscu pracy, okazało się, że, owszem, ma windykować należności, ale od „gapowiczów”, czyli ma być tzw. kanarem.

Dodatkowe profity

Pierwotne oburzenie na taką niecną propozycję ustąpiło, kiedy Jarek dowiedział się, że uzyska dodatkowe profity – m.in. jako student będzie miał wolne przejazdy środkami miejskiej komunikacji, no i jeszcze premie od tzw. skuteczności.

 

Firma windykacyjna zabierała bowiem dla siebie wszystkie kary zapłacone przez gapowiczów za jazdę bez ważnego biletu. Zasady pracy wydały się Jarkowi bardzo jasne, ale przełożył je głównie na korzyści płynące z darmowych przejazdów. Uznał, że ów fakt oraz stała kwota za tzw. dyspozycyjność to wystarczający dla niego dochód.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne