Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 12-07-2016 | Autor: | Sylwia Mosur-Blezel |
Określenie przedmiotu zamówienia to element ogłoszenia o zamówieniu, co wynika z art. 41 pkt 4 pzp. Przez to pojęcie należy rozumieć wskazanie przez zamawiającego wielkości lub zakresu zamówienia, np. zakresu zamawianych usług lub robót budowlanych, liczby i rodzaju kupowanych urządzeń. Istotne jest więc, aby w ogłoszeniu odpowiednio sprecyzować główne elementy i właściwości zamawianego dobra, dając potencjalnym wykonawcom możliwość oceny, czy są w stanie je dostarczyć. Określenie przedmiotu zamówienia nie musi zawierać szczegółowych cech technicznych i jakościowych, norm, aprobat czy specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych itp. Jest to pojęcie węższe w stosunku do szeroko rozumianego opisu przedmiotu zamówienia, który jest elementem siwz. Sformułowanie to występuje w art. 36 ust. 1 pkt 3 pzp, a zgodnie z art. 29–31 pzp opisanie w siwz przedmiotu zamówienia powinno nastąpić w sposób jednoznaczny, zrozumiały i wyczerpujący, z uwzględnieniem wymogów technicznych i jakościowych zamawianej dostawy, usługi czy roboty budowlanej. Opis przedmiotu zamówienia powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje i dokumenty, z których wynikać będzie zakres i sposób wykonania i odbioru zamówienia.
To w siwz, a nie w ogłoszeniu o zamówieniu, powinny się znaleźć rysunki, dokumentacja projektowa i specyfikacje techniczne albo program funkcjonalno-użytkowy, jeśli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane. Opis przedmiotu zamówienia wraz z ofertą wykonawcy zobowiązującego się do wykonania tak opisanego zamówienia kształtują zakres umowy zawieranej z wykonawcą. W związku z tym ewentualne braki lub niejasności w opisie mogą skutkować wykonaniem zadania w sposób inny, niż tego oczekiwał zamawiający. Tymczasem ograniczona objętość treści ogłoszenia uniemożliwia zawarcie w niej kompletnych informacji na temat przedmiotu zamówienia.
„Zapisy ogłoszenia o zamówieniu mają umożliwić zapoznanie się z warunkami i wymogami postępowania wykonawcom krajowym i zagranicznym. Istotnym jest, że ogłoszenie stanowi pierwszy element informacyjny dla wykonawcy o prowadzonym postępowaniu i informacje w nim zawarte mają umożliwiać wykonawcy podjęcie decyzji o możliwości i woli ubiegania się o zamówienie publiczne.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne