Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-06-2016 | Autor: | Jerzy Wysocki |
Wykonawca w całości będzie ponosił odpowiedzialność za brak udostępnienia wskazanego potencjału na odpowiednim poziomie. Odpowiedzialność podmiotu udostępniającego zasoby (podwykonawcy) będzie mogła być egzekwowana tylko między wykonawcą a tym podmiotem.
Zamawiający będą mogli mieć problemy z egzekwowaniem zapisów wg proponowanej treści nowego art. 22a ust. 5 pzp. Wykonawca, który polega na sytuacji finansowej lub ekonomicznej innego podmiotu, odpowiada solidarnie z podmiotem, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, za szkodę poniesioną przez zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba że za nieudostępnienie zasobów nie ponosi winy.
Podstawą ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej będzie związek trzech czynników: zdarzenia, szkody oraz adekwatnego związku przyczynowego między owym zdarzeniem i powstałą szkodą. Zakres odpowiedzialności podmiotu zobowiązanego nie obejmuje niewykonania lub nienależytego wykonania zamówienia, lecz dotyczy tylko szkody powstałej wskutek zawinionego nieudostępnienia zasobów. I to właśnie będzie musiał udowodnić zamawiający. A bez faktycznej współpracy z wykonawcą i dostarczenia przez niego dowodów oraz bez aktywnej postawy udostępniającego zamawiający w praktyce będzie miał ogromne trudności z udowodnieniem związku przyczynowego między owym zdarzeniem i powstałą szkodą.
Jerzy Wysocki
dyrektor wydziału gospodarki gminnej w jednostce samorządu terytorialnego
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne