Wartość środków publicznych wydatkowanych na roboty budowlane stanowiła w ubiegłym roku 47% ogólnej kwoty udzielonych zamówień. Zamówienia na dostawy stanowiły 26% wartości wydatkowanych środków, a kontrakty na usługi – 27%.
Najczęściej zamówień na roboty budowlane, podobnie jak w latach ubiegłych, udzielała administracja samorządowa. W przypadku dostaw najczęściej zamawiała je służba zdrowia, a w przypadku usług – administracja rządowa centralna.
W sektorówce najwięcej dostaw
Jeśli chodzi o zamówienia sektorowe, to w 2008 r. udzielono ich 1820 o wartości 19,1 mld zł. Zamówienie o największej wartości zostało udzielone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. z Warszawy na roboty budowlane „Projekt LMG – Ośrodek Centralny, strefy przyodwiertowe, rurociągi i inne” o wartości 1,397 mld zł. Pod względem rodzaju udzielanych zamówień najwięcej zamówień sektorowych dotyczyło dostaw – 54%, a następnie usług – 43%. Zaledwie 3% ogólnej liczby stanowiły zamówienia na roboty budowlane.
Zdecydowanie najwięcej zamówień sektorowych udzielano w trybie przetargu nieograniczonego – 69% postępowań. W dalszej kolejności znalazły się tryby: zamówienie z wolnej ręki – 16%, przetarg ograniczony – 10% postępowań, negocjacje z ogłoszeniem – 3%, negocjacje bez ogłoszenia – 2%.