Ustawodawca w celu uniknięcia wątpliwości związanych z interpretacją odpowiedzialności wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia nowelizacją ustawy o zamówieniach publicznych z dnia 22 czerwca 2001 r. wprowadził art. 6b ust. 2 i rozstrzygnął zagadnienie solidarnej odpowiedzialności. Od tego czasu regulacja dotycząca solidarnej odpowiedzialności (aktualnie art. 141 ustawy Prawo zamówień publicznych – dalej: Pzp) jest bezwzględnie obowiązująca. Stąd też odmienne uregulowanie zakresu odpowiedzialności uczestników konsorcjum nie jest dla zamawiającego wiążące. Zabiegi w zakresie ograniczania czy wyłączania odpowiedzialności poszczególnych wykonawców mogą mieć znaczenie tylko wewnątrz konsorcjum.
Art. 366 kc
§ 1. Kilku dłużników (konsorcjantów) może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel (zamawiający) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników (konsorcjantów) łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela (zamawiającego) przez któregokolwiek z dłużników (członków konsorcjum) zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).
§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela (zamawiającego w zakresie obowiązków wynikających z umowy) wszyscy dłużnicy solidarni (wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie) pozostają zobowiązani.