Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Pakiet wolnościowy

27 Listopad 2019 
Prawo budowlane ma się stać proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe – taki cel...

Realizacja programów unijnych

27 Listopad 2019 
Portal Funduszy Europejskich opublikował dane dotyczące postępów w realizacji programów...

Zmiana ustawy o zasadach...

27 Listopad 2019 
6 listopada 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach...

Inwestycje wieloletnie

Data publikacji: 02-06-2009 Autor: Jerzy Wysocki

Planując realizację dużej inwestycji i zakładając, że będzie przebiegać etapami, nie musimy od razu dysponować środkami na sfinansowanie całego zamówienia, a jedynie części, która ma być wykonana w danym roku budżetowym.

Oglądając telewizję czy czytając gazety, trudno nie natknąć się na informację na temat pojawiającego się w różnych dziedzinach naszego życia kryzysu. Dlatego też osoby decydujące o środkach publicznych muszą uwzględniać przy planowaniu ich wydatkowania aktualny stan gospodarki i przewidywać, co może nastąpić – przynajmniej w najbliższym czasie. Jest to szczególnie istotne przy planowaniu zwłaszcza większych inwestycji, które są realizowane w ciągu kilku lat. Może się bowiem okazać, że realizację zamówienia na roboty budowlane należy rozłożyć w czasie nie tylko z powodów technicznych, ale także finansowych, kiedy w danym roku nie dysponujemy całą kwotą potrzebną do sfinansowania zamówienia. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy samorząd postanawia wybudować np. szkołę, ale w danym momencie posiada pieniądze tylko na część dydaktyczną. Pozostała część (np. sala gimnastyczna, stołówka) ma zostać wybudowana w następnych latach jako kolejne etapy realizacji inwestycji. Innym przykładem inwestycji wieloletniej może być np. budowa szpitala, kiedy w kolejnych latach dobudowywane są jego następne skrzydła.

Na podstawie dokumentacji

Chcąc poprawnie oszacować wartość zamówienia w przypadku inwestycji wieloletnich, musimy być pewni, że opis przedmiotu zamówienia jest pełny i zgodny z obowiązującym prawem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne