Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Inwestycje wieloletnie

Data publikacji: 02-06-2009 Autor: Jerzy Wysocki

Planując realizację dużej inwestycji i zakładając, że będzie przebiegać etapami, nie musimy od razu dysponować środkami na sfinansowanie całego zamówienia, a jedynie części, która ma być wykonana w danym roku budżetowym.

Oglądając telewizję czy czytając gazety, trudno nie natknąć się na informację na temat pojawiającego się w różnych dziedzinach naszego życia kryzysu. Dlatego też osoby decydujące o środkach publicznych muszą uwzględniać przy planowaniu ich wydatkowania aktualny stan gospodarki i przewidywać, co może nastąpić – przynajmniej w najbliższym czasie. Jest to szczególnie istotne przy planowaniu zwłaszcza większych inwestycji, które są realizowane w ciągu kilku lat. Może się bowiem okazać, że realizację zamówienia na roboty budowlane należy rozłożyć w czasie nie tylko z powodów technicznych, ale także finansowych, kiedy w danym roku nie dysponujemy całą kwotą potrzebną do sfinansowania zamówienia. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy samorząd postanawia wybudować np. szkołę, ale w danym momencie posiada pieniądze tylko na część dydaktyczną. Pozostała część (np. sala gimnastyczna, stołówka) ma zostać wybudowana w następnych latach jako kolejne etapy realizacji inwestycji. Innym przykładem inwestycji wieloletniej może być np. budowa szpitala, kiedy w kolejnych latach dobudowywane są jego następne skrzydła.

Na podstawie dokumentacji

Chcąc poprawnie oszacować wartość zamówienia w przypadku inwestycji wieloletnich, musimy być pewni, że opis przedmiotu zamówienia jest pełny i zgodny z obowiązującym prawem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne