Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 05-11-2015 | Autor: | Jerzy Wysocki |
Od początku lipca br. zamawiający w jeszcze większym zakresie niż dotychczas muszą zgłębiać tajniki rozliczeń księgowo-skarbowych. Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem art. 91 ust. 3a ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli w postępowaniu złożono ofertę, której wybór prowadzi do powstania po stronie zamawiającego obowiązku podatkowego, to oceniając taką ofertę, zamawiający musi doliczyć do przedstawionej w ofercie ceny podatek od towarów i usług (VAT), który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami (odwrotne obciążenie VAT).
W konsekwencji obowiązek doliczania przez zamawiającego wartości VAT do wartości netto oferty wykonawcy będzie miał zastosowanie w przypadku:
Według nowych uregulowań prawnych wykonawca, składając ofertę, zobowiązany jest poinformować, czy po stronie zamawiającego powstanie obowiązek podatkowy VAT w związku z wyborem danej oferty. Informację tę wykonawca przekazuje zamawiającemu wraz z ofertą, wskazując nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie prowadzi do powstania obowiązku podatkowego, oraz ich wartość bez kwoty podatku.
Wprowadzono również przepisy przejściowe, w myśl których w przypadku umowy w sprawie zamówienia publicznego zawartej przed 1 lipca br. zamawiający jest uprawniony do jej zmiany i obniżenia wynagrodzenia wykonawcy o VAT należny.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na – zdaniem autora – niezbędne (choć nieobowiązkowe) zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia, które pozwolą na uniknięcie wielu kłopotów związanych z opisywaną zmianą w pzp. Mimo że obecnie zgodnie z prawem to wykonawca, składając ofertę, ma poinformować zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadził do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, to zamawiający z własnej inicjatywy powinien o tym zobowiązaniu przypomnieć wykonawcy w swojej specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ponadto w opinii autora, niezależnie od tego, czy taka informacja pojawi się w ofercie wykonawcy, czy nie, zamawiający sam powinien wiedzieć, czy zamawiane dostawy lub usługi są objęte mechanizmem odwróconego obciążenia VAT.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne