Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Zamówienia dodatkowe i uzupełniające na roboty budowlane

Zamówienia dodatkowe i uzupełniające na roboty budowlane
 

Paweł Banasik

Twoja cena: 10,00 zł / 119,00 zł

Zamów

Ustawa o dokumentach...

27 Luty 2019 
W Dzienniku Ustaw RP została ogłoszona ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach...

Podpisy kwalifikowane a...

27 Luty 2019 
W dniu 15 lutego 2019 r. na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji ukazał się...

Nowa ustawa – uzgodnienia,...

27 Luty 2019 
Projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych ma na celu m.in. wprowadzenie spójnych i...

Badania geotechniczne gruntu

Data publikacji: 05-11-2015 Autor: Zbigniew Leszczyński

Czy przekazanie wykonawcom badań gruntu w ramach dokumentacji projektowej jest wymagane przepisami prawa, czy też należy to uznać za dobrą wolę zamawiającego?

Wykonawcy uczestniczący w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych bardzo często stwierdzają, że im gorsze dokumentacje projektowe, tym częściej zamawiający stosują wynagrodzenie ryczałtowe, przy którym wszelkie ryzyka obciążają wykonawcę. Wybór takiego rodzaju wynagrodzenia ma, między innymi, na celu pozbycie się problemów wynikających ze złej jakości dokumentacji projektowych lub wręcz braku opracowań, które zdaniem wykonawców są niezbędne do prawidłowego wyliczenia ceny ofertowej. Np. w odniesieniu do zamówień dotyczących robót drogowych w siwz znajduje się zapis, że cena ofertowa ma uwzględniać także „niekorzystne warunki gruntowe”, przy czym dokumentacja projektowa nie tylko, że nie zawiera żadnych badań geotechnicznych, ale brak w niej także jakichkolwiek informacji o warunkach gruntowo-wodnych podłoża pod drogę czy warstw istniejącej podbudowy w przypadku remontu lub przebudowy drogi. Na pytania wykonawców w tym zakresie zamawiający odpowiadają, że nie jest to wymagane przepisami prawa budowlanego, a więc nie ma obowiązku podawania takich danych w opisie przedmiotu zamówienia (dokumentacji projektowej).

Co na to przepisy prawa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować przepisy następujących aktów prawnych:

 

  • ustawy Prawo budowlane (dalej: pr. bud.);
  • ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, zwanej specustawą (dalej: uszp);
  • rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (dalej: rozporządzenie o projekcie budowlanym lub rpb)
  • rozporządzenia w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych (dalej: rozporządzenie o warunkach posadowienia lub rwp);
  • ustawy Prawo zamówień publicznych
  • ustawy Kodeks cywilny (dalej: kc).

Prawo budowlane i przepisy z nim związane

  • Artykuł 28 pr. bud.: „Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31”.
  • Artykuł 29 ust. 2 pr. bud.: „Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:


1) remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków; (…)

Aktualizacja: 05-11-2015

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne