Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 04-03-2015 | Autor: | Sylwia Mosur-Blezel |
Zamawiający zamieszczają w umowach zapisy, zgodnie z którymi odbiór robót uważa się za dokonany, jeżeli protokół odbioru będzie podpisany przez zamawiającego bez uwag, albo wskazują, że terminem zakończenia robót i możliwością uzyskania zapłaty przez wykonawcę jest data sporządzenia bezusterkowego protokołu odbioru.
Tymczasem tego typu zapisy są niezgodne z art. 647 ustawy – Kodeks cywilny (kc), który jednoznacznie wskazuje obowiązki stron umowy o roboty budowlane, tj. wykonawcy i zamawiającego (inwestora):
„(…) odbiór robót jest elementem przełomowym w stosunkach pomiędzy stronami umowy o roboty budowlane, gdyż z jednej strony potwierdza wykonanie zobowiązania i otwiera wykonawcy prawo do żądania wynagrodzenia bądź wskazuje na jego niewykonanie lub nienależyte wykonanie w całości lub w części, wobec istnienia wad i rodzi odpowiedzialność za wady ujawnione przy odbiorze, a z drugiej strony wyznacza początek biegu terminów rękojmi za wady. (…) W świetle art. 647 k.c. odbiór robót należy do obowiązków inwestora i nie może być uzależniony od braku wad bądź usterek tych robót. Powołany przepis stanowi bowiem o odbiorze robót, a nie o «bezusterkowym» odbiorze robót”.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne