Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-12-2009 | Autor: | Danuta Domżalicka |
Pierwszą czynnością zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest sprecyzowanie potrzeb w zakresie zamówienia i prawidłowe rozstrzygnięcie co do jego rodzaju. Najważniejsze jest, aby prawidłowo określić, czy dane zamówienie jest dostawą, usługą, robotą budowlaną, czy też może jednym z zamówień mieszanych, o którym mowa w art. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp).
Sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia i określenie wartości szacunkowej zamówienia są najistotniejszymi czynnościami wstępnymi, jakich dokonuje zamawiający na etapie przygotowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
W art. 29-31 pzp określone zostały zasady sporządzenia opisu przedmiotu zamówienia, który jest integralną częścią treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, o czym stanowi art. 36 ust. 1 pkt 3 pzp.
Zamówienie publiczne, którego przedmiotem jest budowa i remont chodników, można określić za pomocą następujących nazw i kodów ze Wspólnego Słownika Zamówień:
– 45233222-1 Roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania
– 45233253-7 Roboty w zakresie nawierzchni dróg dla pieszych
– 45233260-9 Roboty budowlane w zakresie dróg pieszych
– 45233262-3 Roboty budowlane w zakresie stref ruchu pieszego
Pojęcie robót budowlanych zostało objaśnione w art. 2 pkt 8 pzp. W przytoczonym przepisie znajdujemy odwołanie do ustawy Prawo budowlane (dalej: pr.bud.). Nie znajdziemy w nim jednak wprost objaśnienia pojęcia „chodnik”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do definicji zawartej w art. 4 pkt 6 ustawy o drogach publicznych (DzU nr 19, poz. 115 ze zm.) – dalej: udp, zgodnie z którą „chodnik” to część drogi przeznaczona do ruchu pieszych.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne