Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-05-2014 | Autor: | Edyta Snakowska-Estorninho |
Upływ terminu związania ofertą ma kluczowe znaczenie przy ocenie, czy odwołujący legitymuje się prawem do wniesienia środka ochrony prawnej zgodnie z art. 179 ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp), a więc czy w konkretnym postępowaniu ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł albo może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.
Dla omówienia skutków upływu terminu związania ofertą w odniesieniu do środków ochrony prawnej przysługujących stronie należy podkreślić, że pzp powinno być traktowane jako lex specialis w stosunku do regulacji wynikających z ustawy – Kodeks cywilny (dalej: kc), będącej aktem prawnym generalnie regulującym problematykę stosunków cywilnoprawnych. Znajduje to potwierdzenie w zawartych w pzp generalnych odesłaniach do kc (art. 14 oraz art. 139 ust. 1 pzp).
Jednym z elementów specyfikacji istotnych warunków zamówienia, mających istotne znaczenie w kontekście praw i obowiązków wykonawcy i zamawiającego, jest termin związania ofertą. To cywilistyczne pojęcie zostało uregulowane w art. 66 kc1. W pzp zmodyfikowano je w ten sposób, że to nie oferent (wykonawca) wskazuje w składanej ofercie termin, w którym oczekuje odpowiedzi, ale zamawiający określa, jak długo będzie trwał okres związania ofertami wykonawców, którzy w danym postępowaniu je złożą.
Środki ochrony prawnej określone w niniejszym dziale przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów niniejszej ustawy.
Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 9 pzp zamawiający jest zobowiązany podać termin, w którym wykonawca związany jest treścią złożonej przez siebie oferty, zgodnie z terminami maksymalnymi wynikającymi z art. 85 ust. 1 pzp. Związanie ofertą polega na tym, że wykonawca nie może zmienić jej treści w określonym terminie (przedziale czasu), którego bieg rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.
Termin związania ofertą jest istotny dla obu stron postępowania: chroni wykonawcę przed możliwością ustalania przez zamawiającego nieograniczonego czasu związania ofertą, a także zabezpiecza zamawiającego, który – w razie gdyby wykonawca odmawiał podpisania umowy – ma możliwość zatrzymania wadium wraz z odsetkami oraz wniesienia ewentualnych roszczeń odszkodowawczych na podstawie prawa cywilnego. W kwestii tej niejednokrotnie wypowiadała się Krajowa Izba Odwoławcza (dalej: KIO).
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne