Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ratowanie zabytkowych kopalni

03 Czerwiec 2020 
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono przygotowany przez Ministerstwo...

Unijna pomoc w dobie kryzysu

03 Czerwiec 2020 
Podczas debaty „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys”, która odbyła się pierwszego dnia...

Kolejne zmiany w zamówieniach...

03 Czerwiec 2020 
Rada Ministrów 20 maja przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów...

Równe traktowanie wykonawców

Data publikacji: 01-04-2014 Autor: Eliza Grabowska-Szweicer

Na pytania naszych Czytelników przesyłane do redakcji w tym numerze miesięcznika odpowiada Eliza Grabowska-Szweicer


Zamierzamy ogłosić przetarg na zakup sprzętu dla szpitala. Wcześniejsze doświadczenia z różnymi wykonawcami utwierdziły nas w przekonaniu, że nie możemy zdać się na wybór najtańszego wykonawcy, ponieważ najczęściej oferowany przez nich sprzęt jest złej jakości. Ponieważ w ostatnim przetargu otrzymaliśmy wyroby bardzo dobre, a współpraca z wykonawcą układa się wzorowo, chcielibyśmy także w tym postępowaniu kupić sprzęt od tego dostawcy. Ponadto oferowany przez niego sprzęt posiada unikalne, przydatne rozwiązania techniczne, ułatwiające pracę personelowi. Czy mając na względzie te okoliczności, możemy wskazać w opisie przedmiotu zamówienia na konieczność zastosowania takich właśnie rozwiązań? Nie mamy pewności, czy jeszcze jakiś producent je stosuje.

W mojej ocenie taki opis przedmiotu zamówienia niesie ze sobą ryzyko zarzutu naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji. Nie wydaje się, aby wskazane przez zamawiającego okoliczności uzasadniały tak drastyczne ograniczenie kręgu potencjalnych wykonawców. W pzp dość precyzyjnie określono, kiedy zamawiający może ograniczyć dostęp do zamówienia. Przeciwko takim praktykom opowiada się również bardzo wyraźnie orzecznictwo:

„(…) określenie przedmiotowych parametrów na takim poziomie, który odpowiada tylko jednemu produktowi, jest niedopuszczalne, jeżeli nie jest uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia” (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 23 lipca 2008 r., KIO/UZP 700/08).

„Z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić można, że fakt eliminacji jednej z możliwych technologii (…) ogranicza krąg wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia. Powyższe narusza więc także zasadę równego traktowania wykonawców” (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 maja 2008 r., KIO/UZP 442/08).

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne