Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Pakiet wolnościowy

27 Listopad 2019 
Prawo budowlane ma się stać proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe – taki cel...

Realizacja programów unijnych

27 Listopad 2019 
Portal Funduszy Europejskich opublikował dane dotyczące postępów w realizacji programów...

Zmiana ustawy o zasadach...

27 Listopad 2019 
6 listopada 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach...

Akcja „Zima”

Data publikacji: 01-03-2010 Autor: Jerzy Wysocki
Autor: Bartłomiej Brosz

Tegoroczna zima zaskoczyła wszystkich intensywnością opadów śniegu i niskimi temperaturami. Wiele gmin nie było na to przygotowanych, gdyż nie wymagały od wykonawców np. posiadania ciężkiego sprzętu.

Wielu zamawiających, opisując zamówienia związane z utrzymaniem zimowym dróg i ciągów pieszych, nie spodziewało się, że tegoroczna zima spłata wszystkim tak dużego figla.
Co prawda nie powinno być nic zaskakującego w tym, że zimą pada śnieg i jest mróz, jednak faktem jest, że tak ostrej zimy nie było już od dawna. Spowodowało to wiele problemów związanych nie tylko z koniecznością odśnieżania, ale także wpłynęło na stan dróg i finansów gminnych.

 

W artykule opisałem kwestie związane z utrzymaniem dróg gminnych, ewentualnie powiatowych. Sposób utrzymania dróg wojewódzkich i krajowych jest na tyle odmienny, iż – moim zdaniem – wymaga on odrębnego opracowania.

Odśnieżanie to obowiązek

Wracając do dróg gminnych, to już teraz powinniśmy wyciągnąć wnioski z aktualnego stanu i odpowiednio przygotować się do opisania przedmiotu zamówienia przed kolejną zimą, aby postępowanie przeprowadzić nie tylko zgodnie z przepisami, ale także uwzględniając sytuacje, z którymi spotkaliśmy się w tym sezonie.

 

Wielu zamawiających podczas tej zimy musiało podejmować decyzje wymuszone intensywnymi opadami śniegu, które w naszym kraju nie zdarzały się w poprzednich latach. Myślę, że najwięcej problemów wywołało to szczególnie w małych gminach, o niskim budżecie. Bez złośliwości zwrócę uwagę na wypowiedź jednego z burmistrzów, który uważał, że nie ma sensu odśnieżać, bo śnieg i tak stopnieje, a pieniądze wydane na odśnieżanie to pieniądze zmarnowane. Ta wypowiedź nie znalazła jednak pozytywnego odzewu. Ja natomiast pozwolę sobie w kontekście tej niefortunnej wypowiedzi zwrócić uwagę na inny aspekt.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne