Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Leniency

Data publikacji: 02-01-2014 Autor: Elżbieta Sobczuk
Tagi:    oświadczenie

Program leniency polega na okazaniu wyrozumiałości wobec tych uczestników zmowy przetargowej, którzy przed wszczęciem postępowania lub w jego trakcie dobrowolnie ujawnią informacje na temat nielegalnego porozumienia. 

Obchodzony 9 grudnia Międzynarodowy Dzień Przeciw-działania Korupcji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas przyjęcia Konwencji Przeciwko Korupcji, którą 31 października 2003 r. w Méridzie w Meksyku podpisało 95 krajów.

Od czterech lat w ramach obchodów Dnia Przeciwdziałania Korupcji z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego organizowana jest Konferencja Antykorupcyjna. Jej celem jest podkreślenie roli Konwencji w zwalczaniu i zapobieganiu korupcji oraz zwiększanie świadomości w tym zakresie. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji była rola urzędów administracji państwowej w identyfikowaniu nieprawidłowości w zamówieniach publicznych. Szczególną uwagę uczestników konferencji zwróciły te tematy, które dotyczyły problematyki wykrywania zmów przetargowych i odnosiły się do programu łagodzenia kar uczestnikom zmów. Wciąż jeszcze niewielu uczestników systemu zamówień publicznych, zwłaszcza po stronie zamawiającego, jest w stanie rozpoznać zmowę przetargową, dlatego tak ważne jest podnoszenie ogólnej świadomości w tym zakresie.

Niedozwolone porozumienia antykonkurencyjne

Zmowy dotyczące podziału rynku, ustalania cen, a także ograniczania dostępu lub eliminowania innych przedsiębiorców z rynku są niezwykle trudne do wykrycia. Należą one do najbardziej szkodliwych naruszeń prawa konkurencji, gdyż prowadzą do podwyższenia cen towarów i usług, obniżenia ich jakości oraz redukcji zatrudnienia. Ponieważ mają one wyjątkowo negatywny wpływ na gospodarkę, kary dla uczestników takich porozumień są dotkliwe. Jednak dzięki programowi leniency przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na ujawnienie swojego udziału w zmowie, mogą liczyć na łagodniejsze potraktowanie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne