Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Velostrada na Górnym Śląsku

01 Kwiecień 2020 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przygotowuje budowę bezkolizyjnej trasy...

Jawne otwarcie ofert a...

01 Kwiecień 2020 
W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego u zamawiających pojawiają się pytania...

Jak wprowadzać zmiany do umów...

01 Kwiecień 2020 
W trakcie prac nad nowym pzp wykonawcy wskazywali, że większa elastyczność w zakresie...

Przykręcanie śruby

Data publikacji: 02-01-2014 Autor: Halina Olszowska
Autor: Rys. B. Brosz
Autor: Fot. Archiwum PP

Czarno widzę przyszłość stosowania systemu zamówień publicznych przez naszych samorządowców. Zwłaszcza gdy okazuje się, że zamiast powoływać biegłych, słuchają „dobrych rad” wykonawców, pakując się w czynności niezgodne z prawem.

W połowie grudnia na tzw. opłatku burmistrz miasta C. zdradził swoje noworoczne postanowienie i publicznie obiecał, że dla niego rok 2014 będzie rokiem przykręcania śruby nierzetelnym wykonawcom. Na szczególne tortury mieli być narażeni wykonawcy z drugiego końca kraju, którzy – zdaniem burmistrza – zbytnio się rozpanoszyli na jego terenie i wygrywają niemal każdy przetarg, zostawiając w tyle lokalne firmy. Mało tego: całkiem nieproszeni kontrolują poczynania komisji przetargowej i to jeszcze zanim ta zdąży dokładnie poznać treść złożonych ofert i dokumentów podmiotowych. Ponadto zamiast przyjść do burmistrza i spokojnie porozmawiać na temat rzekomo wadliwie wykonanych lub niewykonanych czynności, od razu składają doniesienia – czy tam odwołania – do stolicy, przy czym koszty ich poczynań z reguły ponosi miasto… Czyli mieszkańcy… Czyli my wszyscy. W taki mniej więcej sposób burmistrz uzasadnił swoje postanowienie.

Źródło noworocznego postanowienia

A wszystko z powodu przetargu na usługi komunikacyjne, w którym jednym z warunków udziału w postępowaniu było posiadanie odpowiedniego potencjału sprzętowego. Żądano, by wraz z ofertą przedłożono „wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami”. Z wykazu miało wynikać, że wykonawca dysponuje co najmniej sześcioma pojazdami przystosowanymi do przewozu osób w komunikacji miejskiej lub takowe posiada. Wiek pojazdów miał „nie przekraczać 15 lat”, a co najmniej trzy z nich miały mieć minimum 50 miejsc siedzących.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne