Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-03-2010 | Autor: | Mariusz Partyka |
Ostatnia nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) wprowadziła do postępowania odwoławczego instytucję opozycji. Do tej pory wykonawca mógł przystąpić do postępowania toczącego się w wyniku wniesienia protestu. Ponieważ instytucja protestu została zlikwidowana, obecnie można przystąpić do postępowania odwoławczego.
Po wniesieniu odwołania każdy z wykonawców ma na to przystąpienie 3 dni, licząc od dnia otrzymania kopii odwołania. Aby dokonać przystąpienia, wykonawca wskazuje stronę, do której przystępuje, oraz interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść tej strony. Jest to właśnie ten moment, w którym pojawia się prawo do zgłoszenia przez zamawiającego lub odwołującego opozycji.
Opozycja to instytucja występująca dotąd tylko w procedurze cywilnej. Związana jest z interwencją uboczną, która oznacza zgłoszenie i przystąpienie po jednej ze stron do toczącego się postępowania cywilnego osoby trzeciej, która ma interes prawny w tym, aby rozstrzygnięcie nastąpiło na korzyść strony, do której przystąpiła.
Instytucja opozycji, uregulowana w art. 185 ust. 4 pzp, ma na celu przede wszystkim zweryfikowanie zasadności przystąpienia wykonawcy do postępowania odwoławczego.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne