Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

LiveChat w PARP

30 Styczeń 2020 
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła nowy kanał kontaktu z...

Sygnalizacja dla zapatrzonych...

30 Styczeń 2020 
Warszawa testuje nowe oznaczenia przejść dla pieszych, które wyświetlają na chodnikach...

Narzędzia do obliczania LCC

30 Styczeń 2020 
W ramach inicjatywy służącej szerszemu uwzględnianiu kosztów cyklu życia w zamówieniach...

Szpitalny system zarządzania lekiem

Data publikacji: 02-12-2013 Autor: Iwona Ziarniak, Sławomira Wojtyś

Wszechobecna informatyzacja zaczyna zmieniać również sposób funkcjonowania służby zdrowia. W niektórych szpitalach w Polsce działa już szpitalny system zarządzania lekiem, przynoszący wymierne efekty.

Obecnie w większości polskich szpitali leki wydawane są według zbiorczych zamówień wysyłanych z poszczególnych oddziałów szpitala. Apteka szpitalna na podstawie tych zleceń wydaje oddziałom leki, które są tam magazynowane. Leki trafiają na oddziały w zbiorczych opakowaniach producenta i są opatrzone różnymi datami ważności oraz różnymi numerami serii. Personel pielęgniarski według ordynacji lekarza przygotowuje tradycyjnie do „kieliszków” porcje leków dla każdego pacjenta.

Taki proces przygotowania leku, funkcjonujący od lat w naszej służbie zdrowia, obarczony jest dużym ryzykiem błędu. Błędy mogą się pojawić już na etapie dzielenia leków (np. podanie niewłaściwej dawki), jak również w trakcie rejestrowania informacji o leku, który trafił do pacjenta (takich jak data ważności i numer serii). Pomyłka może też polegać na pominięciu dawki leku bądź podaniu leków zwyczajowo do posiłku, bez zachowania zalecanego schematu dawkowania (np. 6 godzin przerwy między przyjęciem kolejnych dawek danego leku).

Rozwiązaniem tego problemu, zapobiegającym wielu błędom i umożliwiającym skuteczniejsze ordynowanie, a w konsekwencji leczenie pacjenta, jest szpitalny system zarządzania lekiem.

Sposób działania systemu

Szpitalny system zarządzania lekiem jest nowoczesnym rozwiązaniem w zakresie wewnątrzszpitalnej dystrybucji leków, w dawce indywidualnej dla pacjenta, powszechnie znanej pod nazwą unit dose. Działanie systemu polega na przygotowaniu, według elektronicznego zlecenia, porcji leków dedykowanych dla danego pacjenta. Odbywa się ono w aptece szpitalnej, przy użyciu urządzeń wspomagających, w odpowiednich warunkach i przez osoby najlepiej przygotowane do pracy z lekiem, tj. przez farmaceutów. Leki są wydawane z apteki na oddziały w ilościach odpowiadających potrzebom danego pacjenta np. na okres 24 godzin.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne