Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Powiązane artykuły

Pakiet wolnościowy

27 Listopad 2019 
Prawo budowlane ma się stać proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe – taki cel...

Realizacja programów unijnych

27 Listopad 2019 
Portal Funduszy Europejskich opublikował dane dotyczące postępów w realizacji programów...

Zmiana ustawy o zasadach...

27 Listopad 2019 
6 listopada 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach...

Szpitalny system zarządzania lekiem

Data publikacji: 02-12-2013 Autor: Iwona Ziarniak, Sławomira Wojtyś

Wszechobecna informatyzacja zaczyna zmieniać również sposób funkcjonowania służby zdrowia. W niektórych szpitalach w Polsce działa już szpitalny system zarządzania lekiem, przynoszący wymierne efekty.

Obecnie w większości polskich szpitali leki wydawane są według zbiorczych zamówień wysyłanych z poszczególnych oddziałów szpitala. Apteka szpitalna na podstawie tych zleceń wydaje oddziałom leki, które są tam magazynowane. Leki trafiają na oddziały w zbiorczych opakowaniach producenta i są opatrzone różnymi datami ważności oraz różnymi numerami serii. Personel pielęgniarski według ordynacji lekarza przygotowuje tradycyjnie do „kieliszków” porcje leków dla każdego pacjenta.

Taki proces przygotowania leku, funkcjonujący od lat w naszej służbie zdrowia, obarczony jest dużym ryzykiem błędu. Błędy mogą się pojawić już na etapie dzielenia leków (np. podanie niewłaściwej dawki), jak również w trakcie rejestrowania informacji o leku, który trafił do pacjenta (takich jak data ważności i numer serii). Pomyłka może też polegać na pominięciu dawki leku bądź podaniu leków zwyczajowo do posiłku, bez zachowania zalecanego schematu dawkowania (np. 6 godzin przerwy między przyjęciem kolejnych dawek danego leku).

Rozwiązaniem tego problemu, zapobiegającym wielu błędom i umożliwiającym skuteczniejsze ordynowanie, a w konsekwencji leczenie pacjenta, jest szpitalny system zarządzania lekiem.

Sposób działania systemu

Szpitalny system zarządzania lekiem jest nowoczesnym rozwiązaniem w zakresie wewnątrzszpitalnej dystrybucji leków, w dawce indywidualnej dla pacjenta, powszechnie znanej pod nazwą unit dose. Działanie systemu polega na przygotowaniu, według elektronicznego zlecenia, porcji leków dedykowanych dla danego pacjenta. Odbywa się ono w aptece szpitalnej, przy użyciu urządzeń wspomagających, w odpowiednich warunkach i przez osoby najlepiej przygotowane do pracy z lekiem, tj. przez farmaceutów. Leki są wydawane z apteki na oddziały w ilościach odpowiadających potrzebom danego pacjenta np. na okres 24 godzin.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne