Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ochrona zabytków w...

02 Wrzesień 2020 
Ponad 4 mln zł przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego na dotacje dla zabytków w...

Serwis e-budownictwo

02 Wrzesień 2020 
2 sierpnia 2020 r. ruszył serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).

Sprawozdanie z działalności...

02 Wrzesień 2020 
W sierpniu br. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła „Sprawozdanie z...

VIII Forum Przetargów Publicznych – relacja

Data publikacji: 04-11-2013

Tegoroczne Forum Przetargów Publicznych już po raz ósmy zgromadziło specjalistów zajmujących się zamówieniami. Jak co roku celem konferencji była wymiana doświadczeń i pogłębienie wiedzy z zakresu prawa zamówień publicznych podczas wykładów i warsztatów prowadzonych przez uznanych ekspertów i praktyków w tym temacie.

Hasłem VIII Forum Przetargów Publicznych były nowelizacje ustawy – Prawo zamówień publicznych postrzegane przez pryzmat problemów interpretacyjnych i orzecznictwa. Trzy dni spędzone w centrum kongresowym Warszawianka Hotel Welness & Spa obfitowały w wykłady, warsztaty i dyskusje o najtrudniejszych kwestiach, z którymi spotykają się w swojej pracy zamawiający i wykonawcy.

Prowadzący Forum – Elżbieta Sobczuk, redaktor naczelna „Przetargów Publicznych” oraz Jerzy Wysocki – przywitali uczestników, gości i prelegentów, podkreślając, że Forum jest największą w Polsce platformą wymiany wiedzy o zamówieniach publicznych.

Przemówienie inaugurujące

Najbardziej aktualne i trudne zagadnienia poruszone zostały już w pierwszych prelekcjach Forum. W ramach inauguracji konferencji głos zabrał prezes Urzędu Zamówień Publicznych Jacek Sadowy. Mówił on o najważniejszych kwestiach związanych z nowelizacjami, podkreślając konieczność dostosowania naszego prawa do wymagań unijnych. Przyznał, że zdaje sobie sprawę z ogromnych oczekiwań wobec ustawy pzp i z odpowiedzialności, która spoczywa na osobach tworzących pzp. Zwrócił też uwagę na to, jak wiele udało się już zrobić w zakresie upodmiotowienia instytucji zamawiających i wyposażenia ich w instrumenty usprawniające udzielanie zamówień publicznych. Według niego system zamówień staje się coraz bardziej przejrzysty, czego efektem jest rosnąca liczba przetargów. Prezes UZP podkreślił, że urząd dość sceptycznie ocenia zmiany, które uderzają w cel zamówień publicznych (np. zmierzające do ograniczenia dostępu do zamówień na zasadach niedyskryminujących), a zatem z dużą rezerwą odniósł się do propozycji podniesienia progu do 50 tys. euro. Podkreślił z kolei wagę od dawna zapowiadanych zmian związanych z rażąco niską ceną czy wykluczaniem wykonawców.

Warunki udziału w postępowaniu

O kłopotach związanych ze stosowaniem art. 22 ust. 5 pzp mówił mec. Jerzy Pieróg w wykładzie zatytułowanym „Ustalenie warunków udziału w postępowaniu i ocena ich spełniania przy uwzględnieniu nowego sposobu kwalifikacji wykonawców”. Prelekcja dotyczyła w głównej mierze sposobu formułowania i oceny warunków udziału w postępowaniu, który został zmieniony dzięki wprowadzeniu wspomnianego art. 22 ust. 5. Przepis ten dał zamawiającym prawo nie tylko do kwalifikowania wykonawców (na podstawie osiągnięcia przez nich poziomu uprzednio ustalonego przez zamawiającego), ale również do oceniania ich zdolności do realizacji zamówienia. Ocena ta polega na zbadaniu, czy posiadają oni konkretne – określone we wspomnianym przepisie – cechy, umożliwiające im należyte wykonanie danego zamówienia, a zatem: rzetelność, kwalifikacje, efektywność i doświadczenie.

Autor: Fot. B. Syta
Autor: Fot. B. Syta
Warsztaty tematyczne dały...
Autor: Fot. B. Syta
Autor: Fot. B. Syta
Stoliki eksperckie
Autor: Fot. B. Syta
Jeden z warsztatów prowadziła...
Autor: Fot. B. Syta
Uroczysta kolacja połączona z...
Autor: Fot. B. Syta
Po raz kolejny zamówieniowcy...
Autor: Fot. B. Syta
Występ Sabiny Golanowskiej –...
Autor: Fot. B. Syta

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne