Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Kraków Business Park

01 Październik 2020 
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę przystanku Kraków Business...

Osiągnij Sukces z PPP

01 Październik 2020 
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs „Osiągnij Sukces z PPP”.

Fundusz Dróg Samorządowych

01 Październik 2020 
Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań...

Nie bójmy się negocjacji

Data publikacji: 02-09-2013 Autor: Małgorzata Zych

W tym roku kończy się projekt systemowy PARP-u i UZP, w ramach którego prowadzona jest m.in. promocja trybów negocjacyjnych. Tymczasem zamawiający coraz rzadziej z nich korzystają. Dlaczego tak się dzieje?

W ustawie – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) występuje osiem trybów udzielania zamówień, z czego dwa są podstawowe: przetarg nieograniczony i przetarg ograniczony, a aż cztery – negocjacyjne (czyli oparte na negocjacjach). Są to kolejno: negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia oraz tryb zamówienia z wolnej ręki.

Zastosowanie trybów negocjacyjnych wymaga od zamawiającego w każdym przypadku analizy sytuacji poprzedzającej wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia pod kątem możliwości odstępstwa od trybów podstawowych, a następnie zbadania, czy zachodzą przesłanki do zastosowania konkretnego trybu negocjacyjnego.

Okazuje się, że dwa tryby negocjacyjne – negocjacje z ogłoszeniem i dialog konkurencyjny, promowane od pewnego czasu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (dalej: PARP) i Urząd Zamówień Publicznych (dalej: UZP), powinny częściej zasługiwać na uznanie zamawiających. Mimo usilnych starań podejmowanych w ramach projektu Nowe podejście do zamówień publicznych – szkolenia i doradztwo zamawiający nie dają się jednak tak łatwo przekonać.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne