Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modyfikacje systemu...

31 Grudzień 2020 
Od 14 grudnia ub.r. zamawiający i wykonawcy mogą korzystać ze zmienionego systemu do...

Kanał przez Mierzeję Wiślaną

31 Grudzień 2020 
Budową drugiego etapu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, drogi wodnej z...

Fundusz Inwestycji Lokalnych

31 Grudzień 2020 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – czyli program bezzwrotnego wsparcia dla...

Nie bójmy się negocjacji

Data publikacji: 02-09-2013 Autor: Małgorzata Zych

W tym roku kończy się projekt systemowy PARP-u i UZP, w ramach którego prowadzona jest m.in. promocja trybów negocjacyjnych. Tymczasem zamawiający coraz rzadziej z nich korzystają. Dlaczego tak się dzieje?

W ustawie – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) występuje osiem trybów udzielania zamówień, z czego dwa są podstawowe: przetarg nieograniczony i przetarg ograniczony, a aż cztery – negocjacyjne (czyli oparte na negocjacjach). Są to kolejno: negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia oraz tryb zamówienia z wolnej ręki.

Zastosowanie trybów negocjacyjnych wymaga od zamawiającego w każdym przypadku analizy sytuacji poprzedzającej wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia pod kątem możliwości odstępstwa od trybów podstawowych, a następnie zbadania, czy zachodzą przesłanki do zastosowania konkretnego trybu negocjacyjnego.

Okazuje się, że dwa tryby negocjacyjne – negocjacje z ogłoszeniem i dialog konkurencyjny, promowane od pewnego czasu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (dalej: PARP) i Urząd Zamówień Publicznych (dalej: UZP), powinny częściej zasługiwać na uznanie zamawiających. Mimo usilnych starań podejmowanych w ramach projektu Nowe podejście do zamówień publicznych – szkolenia i doradztwo zamawiający nie dają się jednak tak łatwo przekonać.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne