Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Velostrada na Górnym Śląsku

01 Kwiecień 2020 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przygotowuje budowę bezkolizyjnej trasy...

Jawne otwarcie ofert a...

01 Kwiecień 2020 
W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego u zamawiających pojawiają się pytania...

Jak wprowadzać zmiany do umów...

01 Kwiecień 2020 
W trakcie prac nad nowym pzp wykonawcy wskazywali, że większa elastyczność w zakresie...

Pracujemy nad ustawą

Data publikacji: 02-09-2013
Tagi:    szkoda

Na temat wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją art. 24 ust. 1 pkt 1 i pkt 1a ustawy – Prawo zamówień publicznych rozmawiamy z posłem Jerzym Szmitem, który będzie reprezentował wnioskodawców w Trybunale Konstytucyjnym.


Katarzyna Jędrzejewska: Grupa posłów, których będzie Pan reprezentować przed Trybunałem Konstytucyjnym, złożyła wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją art. 24 ust. 1 pkt 1 i pkt 1a pzp. Kiedy zrodził się pomysł, żeby zaskarżyć te przepisy – czy jeszcze przed wyrokiem TSUE z 13 grudnia 2012 r. w sprawie C-465/11 Forposta i ABC Direct Contact, czy już po zapadnięciu tego wyroku?

Jerzy Szmit: Po raz pierwszy pomysł ten zrodził się jeszcze w kwietniu 2012 r. przy okazji dyskusji na temat nowelizacji pzp mającej wdrożyć dyrektywę obronną. Przypomnę, że pojawiła się wówczas propozycja dodania do art. 24 ust. 1 dodatkowo jeszcze punktu 1b, który przewidywał możliwość w pełni arbitralnego wykluczania wykonawców przez zamawiających. Już na pierwszy rzut oka wydawał się on sprzeczny z Konstytucją, Ostatecznie górę wziął rozsądek i propozycja tego przepisu została wycofana, ale pozostał pomysł, by zwrócić się do Trybunału z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją pozostałych punktów art. 24 ust.1 pzp. Przemawiał za tym jeszcze jeden argument – opinia Biura Analiz Sejmowych, która jednoznacznie wskazywała na sprzeczność pkt 1a i proponowanego 1b z Konstytucją.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne